Tchibo African Blue Kahvesi

Merhaba,
Tchibo dan bu kahveyi aldım. Fakat kahvede çok fazla ekşi bir tat var daha önce bu kahveyi kullanıp aynı tadı alan var mı ? yoksa ben kahveyi demlemede başarısız mıyım?

Kahveyi hazırlarken şunları yapıyorum:

Kağıt filtreyi sıcak suyla yıkıyorum.

Çekirdek kahveyi kendim sözen değirmen ile elde çekiyorum.

1 Gram kahveye / 21 gram su kullanıyorum.

Çektiğim inceliği görsel olarak paylaştım.

i.hizliresim.com

Bu konudaki görüşleriniz nedir?

o kahveyi denemedim ama ekşi tada sahip olabilir. normalden fazla ekşilik oluyorsa kahveyi demlediğiniz su aşırı sıcak olabilir.

ayrı bir öneri olarak çekirdekleri biraz daha öğütebilirsiniz.
  • MtKrt  (09.03.17 00:38:58)
Ben filtre kahve makinesi ile yapıyorum. Öyle ekşilik yok, senin damak tadına uymamıştır. Aromalı bir kahve portakallı gibi mi desem baharatlı mı desem öyle bir şey.

  • Lim5  (09.03.17 01:27:03)
@Lim5 : bende Delonghi ICM2.1B Filtre Kahve Makinesi ile yapıyorum. fotoğrafları incelediyseniz kahvenin çekilme inceliği iyi mi? birde kullandığınız oran nedir bu kahve için ?

  • sudo su  (09.03.17 01:50:23)
kagıt filtre için kalın gibi geldi bana biraz.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (09.03.17 02:17:26)
bana yeterince kavrulmamis kahvelerde o tat gelir, bir de tabi saklama kosullarindan dolayi kahveyi aldiginiz yerde sorun olabilir, kahve tadi cabuk bozulan bir sey.
suyun sicakligini makine ayarladigi icin onunla alakali olacagini sanmiyorum zaten makineler kahve icin neredeyse ideal olan kaynama derecesinin biraz altinda suyu damlatiyorlar.
bu arada gercekten kasttetiginiz eksilik mi yoksa acilik mi?
acaba damak tadiniza gore koyu gelmis ve aci gelmis olabilir mi?
african blue'yu cok hatirlamamakla beraber benim aklimda acilik da eksilik de olmayan yumusak icimli bir kahve oalrak kalmis.
  • mavicorap  (09.03.17 06:11:07)
@mavicorap acılık yok ama bariz bir ekşilik var.

Aldığım yerdeki saklanma koşullarından kaynaklı olabilir.
  • sudo su  (09.03.17 11:11:12)
Bana da biraz kalın geldi. Ben orada çektiriyorum ve daha ince veriyorlar. Makinem çok eski ve örgü filtresi var. Göz kararı koyuyorum. Başka yerden alıp tekrar deneyebilirsin.

  • Lim5  (09.03.17 13:10:20)