[]

Samsung TV'den kapalıyken gelen klik sesi

Samsung'un ES serisi Smart TV'lerinden birini kullanıyorum. (Yanılmıyorsam 2013 model). TV'yi kapatıp açarken normal olduğunu düşündüğüm bir *klik* sesi duyuluyor. Büyük ihtimalle kapasitörlerden bu ses geliyor. Buraya kadar her şey normal.

Ancak aynı klik sesi, TV kapalı durumdayken de arada sırada geliyor. Herhangi bir aksiyon olmuyor ancak sadece arada bu sesi duyuyorum.

Malum Wikileaks'in sızdırdığı belgelerde Samsung Smart TV'lerin ortamdaki sesleri dinlemek için kullanıldığı da ortaya çıktı. Acaba bu durumun bununla bir ilgisi olabilir mi?

Detaylı teknik bilgisi olan varsa yazsın lütfen. Amacım sesi gidermek değil, sadece sebebini öğrenmek :) Yoksa çek fişini gitsin tabi :D

 
o sonradan gelen klil sesi içeride ısınan, soğyan genleşen ve büzüşen bir metalin sesi olabilir. öyle hemen komploya şeyapmamak lazım.


  • kurnaz  (08.03.17 14:06:07) 
aynı tv bizde de var. bizden de o ses geliyor ve o ses geldiğinde takılı olan hddye güç gidiyor çünkü ışığı yanıyor. ben o sırada kameranın çalıştığından şüpheleniyorum.


  • sta  (08.03.17 14:22:27) 
tv kapalıyken öyle sesler çıkarmıyor.


  • sutlu nescafe  (08.03.17 15:59:26) 
2011 model samsung tv'mizde aynen açarken veya kapatıldığında çıkan tık diye bir röle açılıp kapanma sesi geliyor. o ses aynen bahsettiğiniz gibi tv kapalıyken de arasıra geliyor. hatta çok sefer elim kolum kumandaya mı çarptı da tv açılıyor diye bakındığım olmuştur. ve aynen o ses geldiği zaman takılı hdd varsa ışığı yanıp sönmeye başlıyor. hatta tv'yi açınca bilgisayarda çıkan "samsung allshare" şeklinde görev çubuğundaki ileti de çıkıyor sanki tv'yi açmış gibi. ama tv açılmıyor.

komplo teorisine gerek yok. televizyonda kamera yok, mikrofon da olduğunu sanmıyorum. benim televizyonuma bağlanıp ne bulacaklar? televizyon internete bağlı değilken de oluyor.

soğuma ısınma sesi değil, röle sesi. muhtemelen kapasitörlerinden bir yerlere anlık elektrik gidiyor, televizyon açıldığını falan zannediyor. samsung tv'lerin bir süre sonra kapasitörlerinin şişip tv açılırken tık tık tık tık diye dakikalarca kıvrandığı bilinen bir şey. normal yani bence. wikileaks falan alakası yok.
  • kibritsuyu  (08.03.17 16:29:37) 
bendeki TV'de mikrofon da var kamera da :) ondan zaten kıllanmam. soğuma ısınma sesi değil belirttiğin gibi. kapasitörlerden geliyor büyük ihtimal ama işin ilginci tv kapalıyken bu sesin arada hep geliyor olması.


  • ufoozgur  (23.03.17 14:54:52) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.