atın tuzda olması ne demek?

şimdi eski bir türk filminde geçiyor. atlar tuza gidiyor, atın tuza gitmesi, atın tuzda olması ne demek?

Benim bildiğim tuzu keçiler yalar ama eğer atların da tuz yalama ihtiyacı varsa bunu kastediyor olabilir.

  • yaren  (08.03.17 07:11:18)
tuz yalaması benim de aklıma geldi, hatta baktım, tuz veriyorlar hayvanlara, ama filmde bütün hayvanlar toplanıp tuza gidiyordu, köyde at kalmıyordu:/
yani hadi diyelim köyde tuz yok, bütün hayvanları götürmek yerine bir çuval tuzu niye getirmesinler?

  • yalnux  (08.03.17 08:06:59)
tuz taşımaya gitti anlamı çıkardım ben de. kömüre gitti, oduna gitti demek gibi, o malzemeyi taşımaya gitti.

  • cekilmis gayfe  (08.03.17 10:05:03)
atın tuz taşımak üzere tuz gölüne ya da mağarasına gitmesi demektir.

eskiden tuz gölünden tuz çekmek yasak olduğundan gizlice at sırtına yüklenir mümkün olduğu kadar gizli ve hızlı bir biçimde kaçırılırdı. asker bu sırada görürse vururdu. bazı atlar tuz yüklü biçimde ahırlarına döner sahiplerini riske atmazdı. sahipleri de ya karanlık saatlerde ya da olmadık yerleren geçerek döner, kendini kurşundan korumuş olurdu. kimse de tek başına giden bir attan şüphelenmeyeceği için tuz kaçırma işi güvenle hallolurdu.

haliyle kimse kocasının/çocuğunun tuza gittiğini söyleyemez, atın gittiğini söylerdi. o yüzden atın tuza gitmesi pek hayra alamet bir durum değildi, giden kişilerin dönüp dönemeyeceği konusu tedirginlik yartırdı.
  • babilbaligi  (08.03.17 10:55:22)