sakız likörü tarifi arıyorum

Dün bi sakız likörü içtim, aroması harikaydı. Sakız reçinesini işlenmeden mi koymuşlar, ağacın dalları veya kabuklarıyla vs mi o tadı elde etmişler bilemedim.
şu likör:
getir.net

sakız likörü tarifi internetteki yunanca kaynaklarda var mı acaba, yunanca bilenlerden yardımcı olanlar olursa çok makbule geçecek.
ataları giritli olup ninesinden dedesinden tarif elde etmiş olanlar da vardır belki aramızda veya sakız likörü yapmayı deneyip güzel ürün elde eden arkadaşlar da olabilir, belki de likör guruları aramızdadır da biz bilmiyozdur...

tarifi olanınız varsa bana da verir misiniz?

Mastika diye geçiyor o sakız rakısı da diyorlar. Evde izmirden gelmiş reçel gibi sakızım ve yunanistandan aldığım hazır likörüm var. Likör çok tatlı geldi bitiremedim, o bitmeyince de kenfim yapmak için girişmedim. Ama yapsam o reçelden koyar 1e 3 ölçü su ve etil alkol koyar beklerdim bi kaç ay.

  • Aman Sen de  (05.03.17 14:42:56)
@Aman Sen de, reçelle de olur tabii. Ama reçellerin bazıları ( aslında macun desek daha doğru olur) fazla sakız içermiyor sanırım, kurabiyeye filan ekleyince sakız lezzeti alamıyosun. Liköre de sakız aroması vermeyebilir, en iyisi sakızın kendini kullanmak. kesin sonuç :)

Evet ya, likörlerin bazısı çok şekerli oluyor, ben de sevmiyorum. Linkteki tam kıvamındaydı bana göre.

Etil alkol tüketiciye satılmıyor diye biliyorum. Değişmiş olabilir ama yasaklanmıştı en son. Onun yrine biz votka kullanıyoruz mecburen ^^

Ben aslında linkteki likörün tarifini bulur muyum arayışındayım. Bu sütlü bişi ya da somata kullanılmış. Bi de baskın reçine aroması var. Tam benlik :)

Tarifi bulamazsam alkolden somata yapıp bekletmeyi, sakız tanelerini alkolü seyrelteceğim suda şekerle birlikte eritip yapmayı düşünüyorum. En son içine bir iki parça sakız da atarım.

edit: yapan firmayı buldum.
www.stefosouzo.com
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (05.03.17 15:20:38 ~ 15:43:25)
Ben migrosta buluyorum alkolü bazen şarapların yanında bazen temizlik reyonunda oluyor. Votka daha garanti tabi ki, çok bekletmen de gerekmez.

  • Aman Sen de  (05.03.17 16:40:45)