islik sesik kisiden kisiye degisir mi?

herkesin islik calarken cikardigi ses ayni mi?

düzgün soramadim da cok tarz soru aslinda

edit: soruya kaynak yapiyorum. baskasinin isligini birebir taklit etmek mümkün mü?

değil, herkesteki frekans biraz farklı.

  • harzem  (04.03.17 02:00:41)
"frekansı farklı" demek olmamış. frekans ürettiğin perde ile alakalı. iki kişi piyanodan do sesi alıp ıslıkla aynı sesi tekrar ettiğinde ikisinin de frekansı aynı olur. yani halk ağzıyla, notası diyeyim. harzem bey tınısı farklı demek istemiş. tınıyı da farklı kılan ıslık öttüren ağzın yapısı; diş sayısı ve yapısı, ağız boşluğunun hacmi, dilin hacmi ve şekli gibi.

ben çalışarak başkasının ıslığını insan kulağıyla ayırt edilemeyecek şekilde taklit edilebileceğini düşünüyorum.

perde: pitch
tını: timbre
  • alperz  (04.03.17 07:04:22)
herkesin gulusu, hapsurugu farkli ama islik bence degil.

  • baldur2  (04.03.17 07:08:33)
Alperz +1

Çalışılarak %100 olmasa da taklit edilebilir bence de. Eğitimsiz bir kulak için de aynı frekansta farkli kişilerce çalınan bir ıslık aynı gelebilir.

Bir diğer ilginç şey; bir insanın çıplak sesi ile aynı kişinin sesinin bant kaydı arasında fark olur ya. Bunu ıslıkla denedigimizde fark yok gibi geliyor. Yani gerçek ıslığı ile bant kaydından dinlenen ıslık arasında fark yok gibi geliyor en azından bana.

Telefonların ıslık sesli mesaj bildirimi vardır bilirsiniz, aynı sesi siz çıkarın. Telefondan gelen ses ile aynı neredeyse :)
  • orient blue  (04.03.17 09:50:05)