Tetanoz aşısı olmaya gideyim mi ki

Az önce sokak kedilerini beslerken çok fena elimi yardı bitanesi bildiğin tırnağı etime geçti zor çıkardım. Aslında uysal kedi ama diğeri yemesin diye yemeğe atladı salak o arada parmağıma takıldı tırnağı. Normalde umursamam ama hamileyim aşıya gideyim mi napıyım :(

İlerleyen dönemde zaten olacaktım sanırım aşı ama daha 9 haftalık olduğu için bir şey demediler.

gerek olduğunu sanmıyorum, ama siz bilirsiniz.
hamile olduğunuz için doktorunuza danışın mutlaka.
buradan ne desek boş, doktor onayı alın bence.
  • blatta hiberna  (01.03.17 11:53:47)
kesinlikle kendi doktorunuza danışın önce. yaptır derse de geciktirmeden hemen yaptırın.

son 5 yıl içinde olduğunuz hiç tetanos aşısı var mı? varsa hala koruyuculuğu devam ediyor olabilir ama hamilelik ayrı bir durum tabi
  • senialanaglasinalsinsikinicaliyabaglasin_yine  (01.03.17 11:55:06)
Yara bakımı yapın. Daha önce 3 doz aşı olduysanız ve en sonuncusu 5 yıl içindeyse o aşı korur.

Tettanoz aşısı 4. ayda zaten yapılıyor ama erken yapılsa da çocuğa gösterilmiş bir zararı yok. Bekleniyor çünkü çocuk bir sebepten engelli doğabilir. Aileler doktor aşı yaptırdı ondan oldu diye doktoru suçlayabilir, sonra doktor kimseye derdini anlatamaz. Top kadın doğumcuda o yüzden.

Toksoplazma için, aslında sorun olgun yumurtalar, hocamız kedinin kendisinden yalasanız bile bulaşmaz derdi. Çünkü yumurtalar bulaştırıcılığını toprakta olgunlaşarak kazanıyor. O yüzden hamile kadınlar kedilerinin kumunu temizlememelidir. Negatifseniz yine de uzak durun, ellerinizi ağzınıza götürmeyin. Endişelenecek bir şey yok bu konuda. Sebzeleri meyveleri iyice yıkayarak yiyin. En çok kedi dışkısı ile kirlenmiş sebze meyveleri yiyerek bulaşıyor.

Şimdi yapılacaklara gelince, elinizi yıkayın. Sabunlayın. Orayı da batikonla silin. Zaten nokta kadar bir şey anladığım kadarıyla.
  • Lim5  (01.03.17 15:25:39)