[]

Halı sahada defans oynarken vücudumu nasıl kullanabilirim?

Merhabalar

Halı sahada kendimi defans anlamında geliştirmek istiyorum hatırlarsanız (git: 1160681)

O süreçten bu yana top kesme, alan daraltma konularında arkadaşlarım kendimi iyi geliştirdiğimi söylemeye başladılar.

Ek bir genel görüş olarak, vücudumu da iyi kullanmam gerekiyor. Bu konuda eksiğim. Peki müdaheleyi nasıl yapmalıyım? Omuzumla mı, kalçamla mı? Karşı tarafın hangi vücut bölgesi, hangi pozisyonda (koşarken, arkası dönük vs.) daha zayıf olur vs.? İkili mücadelede nasıl daha sağlam ayakta kalırım?

Mesela halı sahada gerçekten "iyi defans" dediğiniz kişiler nasıl yapıyorlar?

Halı saha yapan arkadaşlardan tavsiyeler bekliyorum.
Teşekkürler.

 
Haftada 4 gün maç yaparım kaleciyim. Defansı çok güzel gözlemlerim o yüzden şöyle diyeyim ki gerçek anlamda forveti kesmek için onun gibi düşünmen lazım. Adamın karşısında durmayacaksın müdahale de bulun kesinlikle rahatsız et adamı. Faul olacak diye korkma faulse faul.

Vücut kullanmak istiyorsan ayağın yere sağlam basacak ikili mücadele yaparken sen yıkılan taraf olmayacaksın ki etkili bir vücut savunması yapmış ol. Ne kalça ne omuz kullancaksın ikisi de faul olur çünkü sivri yaptığın müdahale hissedilir olur, üst vücudun ile rahatsız edeceksin ayakların yere sağlam basacak yeniden söylüyorum.
  • gozu acik sevisen yahudi  (22.02.17 12:27:29) 
üzerine gelen adama göre yapacaklarını belirlemen gerekir.
hangi ayağını kullanıyor?
ağır mı, hızlı mı, teknik mi, sert mi, bireysel mi oynar yoksa pas mı yapar?
ne tarafımdan geçebilir?
çevreyi gözle pas alanında kimse var mı? gerekirse kapat.
rakibe göre ağır kalacaksan basma adamla hareket et, olası kaleye doğru koşu ve pas alanlarını kapa.
onun gibi düşün+1
hareketlerine alış kısa sürede çok çok teknik değilse benzer metodları deneyecektir üzerinde. bir kez başarılı olduğu varsa onu deneme ihtimali daha da yüksek.
arkanda güveneceğin biri varsa üzerine git rakibinin.
kapatabileceğin açıklar ver, o seni yönlendirmesin sen onu yönlendir. merkeze girmesindense kanada çıkması daha iyidir rakibin sıkışabilir.
maç içinde farkında olmadan bu kadar şey yapılıyor aslında ve bunlar tamamen senin kararına göre şekilleniyor.

sol bekten tavsiyeleri dinlediniz.
  • bass solo take one  (22.02.17 14:46:58 ~ 14:48:32) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.