harddisk gpt uefi falan cahiline yardım

harddisk gpt şeklinde biçimlendirilmiş ben windows olmayan temel kısmı yanlışlıkla dinamik kısma dönüştürdüm ve 250gb bir alan kayboldu. format atayım dedim temiz bu sefer de windowsun uefi şeklinde anakarta gömülü olduğunu gördüm yani öyle sanıyorum.

anlaşılan benim buna tamamen en baştan temiz format atmam lazım harddisk biçimlendirerek fakat laptop dolunmatik ekran asus win 10. recovery bölümü yok sanırım yani ben vöyle bir format atsam bu driverlar falan beni kanser edebilir. ya da bu driverlar bios içinde gömülü falan olabilir mi. bir çok programla baktım küçük bir uefi kısmı haricinde başka hiçbir bölüm yok diskte göremediğim

soru yarım gibi olmuş, şimdi ben bunu en temizinden nasıl kurtarırım bu yeni sistem pcleri sıfırdan formatlamak da eziyet olmuş, örneğin disk gpt ise usb ile windows yükşenmiyormuş sanırım

  • öteki ben  (22.02.17 02:24:41)
gpt olması daha iyi. gpt harddiski 4ten fazla parçaya bölmeni sağlar. uefi gpt'de olur zaten. windows biosun içine gömülmez açılırken anakarta şurdan yürü der. özetle tekrar kurduğun windowsu da uefi yapabilirsin.

windows dokunmatik ekranları otomatik olarak tanır. win 10 driverları otomatik kurar. büyük ihtimalle bilgisayarının çalışmasında hiçbir değişiklik olmamıştır bile şu yaptığın işlemden sonra. bana bi partition magicle durumu kurtarırsın gibi geliyor. ben olsam onu da yapmam sorun çıkmadıktan sonra. eğer windowsun orjinalse anahtarını bi yere kaydetmen iyi olur.

gpt mbr'den daha yeni bi teknoloji. kafan karışmış olabilir. uefi kurmak istiyorsan usb'in fat32 biçiminde formatlanmış olmalı. ntfs daha yeni bir biçim olmasına rağmen.

www.technopat.net
  • aşksız prens  (22.02.17 05:11:12 ~ 05:11:50)
dinamik diske dönüştürdüğüm alan hiçbir programla kullanabilir hale gelmiyor işte problem bu

  • öteki ben  (22.02.17 10:51:46)
hocam bi minitool partition wizard kullan.

  • kingcyrax  (22.02.17 11:33:30)