Instagram saticilarini maliyeye sikayet etmek

Arkadaslar selam bizimle ayni isi yapip ne vergi ne bisey odeyen insanlar var instagramda. Biz de instagramda satis yapiyoruz ancak fatura kesiyoruz. Haliyle paraya elimiz degmeden kdv ve gelir vergisi kaciyor. Haliyle bizim fiyatlara yansiyor.

Bu tuzu kurulqr da maliyet avantajini kullanip bize ve musterilerimize dalasiyorlar.

Ben bunlarin hepsini sikayet etmek istiyorum. Bu isi nasil yapabilir ve kaale alinir miyim? Yasal olarak yapabilecegim ne varsa tankla tufekle saldiemak istiyorum.

Bu asamada nerelere basvurabilirim ve basvurumun denetimlr sonuclanmasi icin ne yapabilirim?

ingilizlerin söyle güzel bir sözü var

People who live in glass houses shouldn't throw stones

yani, aynı boku yedigin kisilere zarar vermeye kalkarsan sen de zarar görürsün.
  • thewizardofearthsea  (20.02.17 21:13:42)
Ben ayni boku yemiyorum. Faturali yasal kazanc dagliyorum ve resmen bunun zararini goruyorum. Onlar ne vergi ne diger yasla prosedurlere tek kurus harcamadan satis yapiyorlar. Brn ya zarar ederek satmak zorundayim ya da oblar da yasal olmak zorunda.

Suan onlarin vergisiz kazanci benim islerimi etkiliyor
  • tchuck  (20.02.17 21:16:05)
buna tabi hakkın var.
tüm adaletsizliklerden seni sorumlu tutanlarla gereksiz laf dalaşına girmemeni tavsiye ediyorum.

  • 3/3  (20.02.17 22:11:10)
İhbar etmekten başka çare yok ama önce telefonla bilgi al, kanıt gerekiyorsa toplar öyle şikayet edersin.

Ayrica haksizlikla karsilasinca buna karsi cikmak ikiyuzluluk degil, herkes maruz kaldigi hirsizliga tepki gosterse zaten kimse baskasinin hakkini aramak zorunda kalmaz. Basina geldikten sonra uyanman ve ses cikartman normal, basina gelmeden once uyansaydin ve ses cikarmasaydin guzel olurdu belki ama sonucta her turlu haklisin, ikiyuzlu diyen utansin.hem kendi hakkini aramayan adamin hakkini sen nasil arayacaksin?

Sana ahlak dersi verecek hz etikler once kendileri mucadeleye baslasinlar ve burada duyursunlar, bos yapmakla olmuyor.
  • azizakin  (20.02.17 22:23:31)
olay buraya gelene kadar, yani sizin sektöre gelene kadar hayatınızda hiç instagramı açmadınız mı? yıllardır var satış hesapları, ilk gördüğünüzde sizinle alakası olsun olmasın şikayet etmeliydiniz. etseydiniz şu an bu soruyu sormanıza gerek kalmazdı. maliye bu tip hesaplarla ilgileniyor yakınen. ama şu da bir gerçek; belki o hesaplar da fatura-fiş birşey kesiyordur. yani bütün memleket tuzu kuru değil aslında. bir arkadaşım zamanında instagram facebook vb sitelerden çakma nike airmax satmaya başladı ama adam çakma ayakkabıyı bile prosedüre uygun fatura ile gönderdi müşterisine. (ki ben hiç ihtimal vermiyordum) dolayısıyla umduğunuz veya sandığınız gibi yapmayıp kdv ve gelir vergisi ödüyor olabilirler :)

  • Bowie  (20.02.17 22:25:07)