Fİkri ve sınai haklar?

Ben amatör adamım. Bir oyuncu ile kısa film çeksem o adamın hakkını kendi hakkımı nasıl hukuken teminat altına alabilirim?

neye karşı hakkı teminat altına alacaksın?

  • anonymice  (19.02.17 17:34:03)
kontrat yaparsınız. -düz adam.

  • kurnaz  (19.02.17 17:35:09)
Yani bu yaptığımız işi satmak istiyoruz uzun vadede ama ne faturamız ne şirketimiz var

  • aklimdakisorular  (19.02.17 17:36:20)
başarılı olacagına inanıyorsan şirket vs kuracaksın. bir yolu da ajansa vb verip kontrat yapıcaksın, cogu ıslemleri onlar halledecek ondan yüzde alacaksın.

  • anonymice  (19.02.17 17:38:41 ~ 17:39:12)
şirket olmadan satamazsınız.

iş yapacağım derseniz, şirket kuracaksınız. buradan başlayın.
  • kurnaz  (19.02.17 17:39:17)
hadi bi kıyak da yapayım sana:

şirket kurmak: (şahıs firması) 1000 lira
dukkan 250-300 aylık kira
muhasebeci: 250 200 aylık
beyannemesiydi pusuruydu: 50 lira
elektrik su dukkanın 50 lira
bağkur: 550 lira

şahıs firması kurarsan minimum 1200 lira aylık giderin olacak........

buna dukkanı donatmak dahil degil :(
not: dukkan olarak kucuk bir ofistir kastım
dukkan sart mı? evet! ama evi de gosterebilirsin dukkan olarak-- 300 lira kardasın.
hayallerine limon sıktıgım ıcın uzgunum bro :(
  • anonymice  (19.02.17 17:47:17 ~ 17:50:41)
telif haklarını kendi üzerine almak için ticaret erbabı olman (şahıs işletmesi falan) şart değil. öyle bir zorunluluk yok.

fikri sınai hak satışında mükellef olma zorunluluğu da yok. sen nasıl şirket olmadan evini satabiliyorsan, telif hakkını, patentini falan da satarsın. bunda da bir sıkıntı yok.

oyuncu ile yapman gereken sözleşme, filmin telif haklarının sana ait olacağını, buna karşılık belirlenecek bir tutarın oyuncuya ödeneceğini içermeli. bu tutar sabit olabileceği gibi, film üzerinden elde edilen kazancın bir yüzdesi de olabilir.
  • babilbaligi  (20.02.17 09:50:55)
@babilbaligi
Kesin bilgi mi:)

  • aklimdakisorular  (20.02.17 12:23:56)
evet. daha kesin olamazdı.

  • babilbaligi  (20.02.17 14:23:44)