terzinin söküğünü dikememe sebebi ?

Kendi söküğünü dikmeyi beceremiyor diye biliyordum öyle değilmiş.Vakti olmadığı için dikemiyormuş.Siz nasıl biliyordunuz ?

o sadece şekil olsun diye söylenmiş bir söz. her terzi kendi söküğünü dikebilir.

  • freetakilir  (16.02.17 19:25:55)
O atasözünün özü; insan kendi kusurlarını görmekte kördür anlamında aslında...

Terzi kendi giydiğinde sökük olduğunu kabul etmeyi yediremez yani.

Edit: uydurdum ama bu anlamda da kullanılabilir.
  • la rana  (16.02.17 19:31:45 ~ 19:32:09)
gayet doğru bir söz.
vakitsizlikten değil de ciddiye almamazlıktan ya da üşengeçlikten olur genelde.
yaa yaparız bir ara denir, sallanır da sallanır.
ya da mesela bozulan bir parçanın parasını sayıp yenisini almazsın da bir yerlerden beleş düşürene kadar beklersin falan.
  • supermatik  (16.02.17 19:35:18 ~ 19:38:11)
Sallamadigi için.babam marangoz 3 yıldır cekmecelerim tamir edilecek bekliyor.geçenlerde hatirlattim hiç hatırlamıyor bile.galiba yine unuttu.umursamiyor :)

  • brnbrs  (16.02.17 19:55:03)
Bir meslek erbabı para kazanmaya alıştığı ustalığının, el emeğinin karşılığını alamayacağını bildiğinde eli çalışmaya gitmez. Kendinden para tahsil edecek hali olmadığından, el gitmiyor işte. Baba tarafı sinoplu, sıvacılık yapan çoktu eskiden memleketlilerde. Herkesin kendi evini kendi yaptırdığı zamanlar. Mhallede sıvasız evler hep sinoplu sıva ustalarınındı. QED.

  • kargn  (16.02.17 20:25:39)
Ben de hep beceremediginden diye dusunurdum gecen twitterda gordum sizin dediginiz gibi sonra babamlara sordum onlar da zamani yok diye dedi

  • nundu  (16.02.17 20:27:15)
Sira kendisine gelmiyor. Tum gun sokuk dikip kendininkine gelince zaten yorulmus motivasyonunu kaybetmis oluyor.

  • rn  (16.02.17 23:54:52)