[]

allah rahmet eylesin/allah rahmet etsin

ben "eylesin" diye kullanıyorum ve doğrusu da o diye biliyorum.
"allah rahmet etsin" dendiğinde de kulağımı tırmalıyor açıkçası.
bu tip şeylere de önem veren biriyim.

acaba ben mi yanlış biliyorum doğrusunu?
siz hangisini kullanıyorsunuz?

 
eylesin


  • basond  (11.02.17 23:30:31) 
İkisi de yanlış değil. Fark etmez.


  • Ufuk  (11.02.17 23:32:15) 
Hiç farkı yok. Etmek ile eylemek aynı anlamdadır.


  • yaren  (11.02.17 23:49:27) 
@yaren:

anlam zaten aynı, ama ben kullanım alışkanlığı ve cümle kalıbı açısından düşünerek sormuştum.
aynı anlama geliyor, ama "etsin" dendiğinde sanki yanlış kullanılıyormuş hissine kapılıyorum mesela.
  • blatta hiberna  (12.02.17 00:08:00) 
Çevrende çok büyük çoğunlukla eylesin kelimesi kullanıldığı için etsin denince tırmalıyor ve yanlış geliyor. Cümle kalıbı ve kullanım alışkanlığı açısından her ikisi de doğru. Hatta "rahmet olsun" da doğru.


  • yaren  (12.02.17 01:13:45) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.