Elde bulaşık yıkama

Limon tuzu ekleyerek parlak ve tortusuz temizliğe ulaştım lakin sabun çok gidiyor, çok zaman alıyor ve önceki yemeğin kokusu çok kalıyor. Yağlı tavalardaki bilhassa baharatlı yağ kokusunu giderene kadar enerji ve zaman harcıyorum, tüketti.
Pratik öneriniz var mıdır? Makinenin temizliği içime sinmiyor, o da bir detay tabii.

Not edit: sorun müspet bilime güvenmemek değil, beni en çok etkileyen makine açıldığındaki o kokusu.. Anlayamazsınız.
Yemeği de kendim yapıyorum, o yüzden tavayı alıp ocağa koyduğumda en ufak kalıntı görmek, en ufak sentetik bir koku almak yemeği tatsız yapıyor.

bana biraz sinir olucaksın belki ama makineye doğru yerleştirildiği müddetçe senden daha iyi temizler. çok daha verimli halleder. elle yıkamaya çalışmanın mantıklı yanı yok.

  • biergarten  (11.02.17 15:01:18)
Biergarten +1 defalarca bu konuyla ilgili çalışma da yapılmış zaten. Yıkadıgı suyun sıcaklığı bile elde yıkamadan daha etkili olmasına neden oluyor. Bir de yıkarken parlatıcı gözüne biraz sirke bazen de karbonat eklendiğinde pırıl pırıl tabaklar,bardaklar, çatallar çıkıyor. Tabii doğru yerleştirmek de önemli. Ben sadece yumurtalı bulaşıkları elde yıkıyorum zira yumurtanın kokusu diğer bulaşıklara da siniyor.

Yok ille elde yikayacagim diyorsanız yıkama suyuna yine sirke ve karbonat ekleyebilirsiniz. Hem kokuyu alır hem de daha iyi temizler.
  • fraise  (11.02.17 15:29:00)
makineyi actiginda ic acici guzel bir bahar kokusu almiyorsan makinenin ici les olmustur. ozel makine temizleyici tozlar var onlarla bir iki kere calistiriyorsun yeni gibi oluyor. ondan sonra bulasik yikadiginda makineyi hemen bitiminde actiginda gelen buharin misler gibi kokmasi lazim. kokmuyorsa endiselenmekte haklisin yani, makine temizleyici kullanmalisin. 2-3 ayda bir biz kullanmazsak les gibi oluyor bizim de mide bulandirici bir koku oluyor.

elde yikama icin de: 1-2 saat litrelerce sicak su tuketmeden bir yolu yok malesef. çin iskencesi dedikleri cinsten iste. Veya bulasik birakmayacaksin bir seyi kullandigin anda yikayacaksin. ya da cok titizlenmeyeceksin, hasta olmazsin sonucta.
  • robokot  (11.02.17 16:10:35 ~ 16:15:36)
makine temizleyici +1
ayrıca makinenin içine asılan kokulardan almak şart.
parlatıcı yerine beyaz sirke koyabilirsin.
bir de bulaşıkları makineye koymadan fırçalamak lazım. yağlı tavaları kullandıktan hemen sonra deterjan + sıcak su yapıp bırakırsan sonra kolayca fırçalayıp makineye koyarsın.
  • lily briscoe  (11.02.17 16:15:52)