kelle paça nedir?

aşağıdaki soruyu görünce utanarak da olsa soruyorum artık. cahilliğime verin, dövün ama çok acıtmayın. sakadat seven birisi olmadığım için bu konuda çok cahilim.

kelle: hayvanın kafası.
paça: hayvanın ayağı.

kelle paça ne abi? hep diyordum ki bunların karışımı falan herhalde. geçen mercimek çorbası içmeye gittiğim çorbacı, çeşitleri sayarken "kelle paça var, ayak paça var" dedi, benim devreleri yaktı. kelle paça ikisinin karışımı teorim çürüdü, ayak paça ney lan o zaman? buradaki "paça" hayvanın ayağı değil de başka bir çorba terimi falan mı?

artık biri bana açıklasın şunu.

Paça ayak değil ayağın üstündeki bölüm. Kelle paça dediğinde kelle ve paçadaki etten çorba yapıp veriyorlar, ayak paça dediğinde paça ve ayak geliyor işte, bildiğin toynak getiriyorlar önüne.

  • angelus  (10.02.17 16:08:08)
birincisi kemik suyuna yapılır, terbiyeli bir çorbadır, oldukça lezzetlidir, kelledir paçadır ıyk dememk lazım, hani level olarak işkembe çorbası ile aynı levelde olduğunu söyleyebilirim, ben şahsen iyi yapan olursa severim.

kaşığı içine atınca, göz möz çıkmıyor, ufak partiküller halinde et parçaları çıkıyor.
  • killerbee  (10.02.17 16:52:12 ~ 16:52:40)
kelle paca lokum gibidir lokum, heleki icinde bol sarmisak ve limon olacak <3

  • ubi dubium ibi libertas  (10.02.17 17:39:03)
gençler güzel midir, nasıldır diye sormadım. nedir diye sordum. kelle paçanın içinde ne var diyorum. kelle mi var, paça mı var, ikisi de mi var? ikisi de varsa, ayak paça nedir. sorum nasıl oldukları değil, ne oldukları yönünde. lezzeti hakkında yorum sormuyorum.

teşekkür ederim.
  • kibritsuyu  (10.02.17 17:41:25)
icinde kelledeki her sey giriyor. galiba bir kulagi koymuyorlar; hayvanin dili, yanaklari vs..paca diye gecen sey de toynakli kisim diye biliyorum. bazen onu kullanmiyorlar, direk hayvanin budunun alt kismini kullaniyorlar.

ingilizce olarak shank, baska bir terim duymadim.
  • ubi dubium ibi libertas  (10.02.17 17:54:58)
paca bir corba cesidi. kelle etiyle yaparsan kelle paca, ayakla yaparsan ayak paca olur. ilik etiyle bile yapan var akhisar'da. atom bombasi gibi oluyor.

  • alperz  (10.02.17 18:03:11)