[]

çok basit geometri

selamlar nasıl çözüyorduk bu açı ortayları? eskilerden hatırlayamadım.
 
2 açıortay varsa üçüncü de açı ortaydı. m(B)= 50 derece olur. diğer tarafa kalır 130.

m(a)/2+m(c)/2= 65

180-65=115

Böyle olması lazım sanki.
  • blue eyes white dragon  (09.02.17 14:02:00) 
cevap anahtarına göre doğru. evet. çok teşekkür..


  • sibertenik  (09.02.17 14:04:46) 
Ben bu soruları hiçbir zaman matematiksel olarak çözmedim. az buçuk görsel olarak açılardan anlayan biriysen bu açının 120'den büyük olmayacağını anlıyor insan. açının sorulduğu yere dik indirip mantık yürütüyordum ve hiç de yanlış yapmamıştım :)


  • orospu  (09.02.17 16:29:48) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.