[]

Labrador tipinde German Shepherd ruhunda köpek cinsi

evet soru başlıkta, var mı bildiğiniz böyle bir cins? hani labrador yakışıklılığında ama alman çobanı ruhunda, korumaya eğitimi almaya uygun, "abi iş güç köpeğiyim ben öyle çok yamşamaya, şımarmaya gelemem" kafasında bir cins?

not1: labrador tipi deyince hani çaklıtı ve siyah rengini falan da düşünün.

not2: disiplinli derken pitbull gibi psikopatlığa yatkınlığı kastetmiyorum.

 
eğitime bağlı biraz. almanların tabi ki içgüdüsel olarak farklılıkları var ama ne goldenlar, labradorlar gördüm almana taş çıkartır. ağır eğitim tabi bu köpekler. sorun gelececk olursak da öyle bir hayvan yok. ayrıca yavşamaya, şımarmaya gelsin köpek zaten nedir. güvenlik olarak kapıya bağlayacağım diyorsanız zaten almayın derim hiç.


  • liriamer  (08.02.17 20:07:52) 
labrodor un kendisi bu tarife uyuyor zaten.


  • rurouni  (08.02.17 20:37:44) 
@liriamer köpek almayı düşündüğüm için sormuyorum, ek olarak bahsini ettiğin köpeği -hatta herhangi bir canlıyı- meta olarak gören zihniyetten tiksinirim, çocukluğumdan beri köpeklerle içiçe oldum. aklıma takıldı, maksat muhabbet olsun diye sordum soruyu.

@sesobjesi dostum köpekler iş-güç köpeğidir diye bir şey değil bir sürü şey diyebilirim. insanların aksine köpeklerde kimi cinsler iş köpeği olmaya meyillidir, kimi cinsler sürü gütmeye, kimi cinsler alan korumaya... her cinsin yatkın olduğu ırksal, genetik özellikleri vardır. tam tersine bu ırksal, genetik özellikleri sallamadan bakmak köpek için daha zararlıdır diye düşünüyorum. bir alman çobanını eve kapatıpsüs köpeği gibi besleyemezsin, o hayvanı günde 10 km koşturmak da kesmez, görev köpeği bu, içinden bir şeyler yapmak gelir, haleti ruhiyesine uygun yaşam standardını veremedin mi hayvan depresyona girer. misal bir akrabamın dobermanı bildiğin fino gibi her sevenin üzerine atlayan sevgi dolu bir köpekti. aynı hayvan gece vakti ters bir durumda bir anda canavara dönüştü, o köpeğin doğasında sahip olarak bellediği kişileri en ufak terslikte ölümüne korumak var. rott, pitt, doberman gibi asabi cinslerin sevgi dolu yetiştirilmesine karşı değilim hatta böyle yapılmalı diye düşünüyorum ama gidip de bir beagle ı alan koruma köpeği yapma gibi bir şansın da yok. . neyse anlatabildim sanırım demek istediğimi.

@rurouni labrador pek uymuyor gibi dostum bu tarife, yani kişi koruması yapabileceğini pek sanmıyorum. bugün sözlükte de bir haberin başlığı açılmıştı kendini hırsıza sevdiren köpek diye, oradaki köpeğin cinsi labrador gibi geldi bana. yani ne bileyim orada rot, mastif gibi bir cins bulunsa eğitimsiz bile olsa o hırsız kolu bacağı bırakmadan çıkamazdı oradan. labradorların pek o taraklarda bezi yokmuş gibi geliyor bana, daha çok goldenların azıcık daha serti, cool versiyonu gibi bir şey bu keratalar :)
  • issiz karga  (09.02.17 02:45:11) 
@jazzabel ya işte demek istediğim o da değil, hani bir labrador u sert, hırçın bri köpek yapabilir miyiz değil merak ettiğim. sadece gsd disiplininde ama örnek olarak atıyorum labrador yazdım ama bernese de olur, öyle tipli bir cins var mı diye merak etmiştim. sonuçta çok zor bir şey değil bir köpeği psikopat yapmak, bir karanlık odaya bakıyor. o yavrucak nelerle, kimlerle muhatap oldu ki böyle hırçın bir köpek oldu kim bilir?


  • issiz karga  (09.02.17 04:02:20) 
lanet olsun dostum gene tick alamadım


  • liriamer  (10.02.17 02:07:52) 
tikler labradorun olsun ayıpsın


  • issiz karga  (10.02.17 03:48:09) 
Tüm çoban köpekleri dediğiniz şeye uyar. Görev verilmezse kendini boşlukta hissederler. Ev ortamında da sessiz sakinlerdir. Çabuk öğrenirler ve bağlanırlar yaşadıkları insanlara.
Ama dışarıda onları ekstra yormak gerekir. Sadece fiziki aktiviteyle de değil.

Görünüş olarak da çok farklıları var. Misal: en.wikipedia.org

en.wikipedia.org
  • buf-e kür  (17.02.17 16:09:48) 
sağol büf-e kür.

buldum ben bu cinsi. gerçi tipi labradordan çok golden ları adırıyor ama olsun :)

cinsimizin adı hovawart. seksi fotoğrafları ve hayat hikayesi için şuraya: en.wikipedia.org
  • issiz karga  (18.02.17 16:14:26) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.