[]

etle beslenmek

arkadaşlar nereden aklıma geldi bilmiyorum ama merak ettim, bilimsel olarak bileniniz varsa daha makbule geçer, insan et yemeye ateşi kullanmayı öğrendikten sonra mı başladı yoksa daha eskidende avladığı canlıları çiğ çiğ yiyor muydu acaba?
 
atesten cok once et yiyordu.


  • tezek  (07.02.17 04:02:51) 
Ateşten önce yiyorduk. Ateşle birleştirince daha Çok enerji almaya başladık ve daha az avlanır olduk.

Hala yiyebiliriz ama enzimlerimiz çok değiştiği için sikinti olabilir
  • zugas  (07.02.17 06:07:27) 
İnsanlık tarihi 7 milyon yıl öncesine dayanıyor, ateş bulunalı 500 bin sene oldu. Ondan önce çiğ et yeniliyordu. Hatta ateşin verimli bir şekilde yani istenildiği zaman yakılabilmesi kolaylığı (Çakmaktaşını, tahtaları birbirine sürtme tekniği) daha 7 bin yıl önce gelişti, ki bu dönemde yaşayan insanlar Homo Sapiens türüydü, aynı türdük yani bizim atalarımız değil biz de zamanın büyük bir bölümünde çiğ et yedik.


  • angelus  (07.02.17 10:49:03) 
  • blacksky  (07.02.17 11:20:05) 
Genel kanıya göre ateşi ilk kullanan atalarımız homo erectus türüdür. Ama homo erectus bildiğimiz insan olmayıp, insansı bir türdür. İnsandan kastının modern insan (homo sapiens sapiens) olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden şu anki biz demeyeyim de, şu anki bize en yakın insan türü oluştuğunda ateş hali hazırda kullanılıyordu.

Ateşten önce ise insansı dediğimiz atalarımız eti çiğ olarak tüketiyordu tabii. Sonuç olarak şöyle diyebiliriz, biz çiğ et tüketmedik ama insansı atalarımız tükettiler.
  • peggy  (07.02.17 11:51:40) 
Atalarımız alet yapıp avlanmayı beceremeden önce leşçi sınıfına üyeydi, kemik sıyırırdı.
Av hırsızlığı ve artıkçılık da ekolojik bir rol.

  • kargn  (07.02.17 12:45:59) 
ateşten önce de et yiyormuşuz. bir belgeselde eti pişirip yedikten sonra bağırsaklarımızın küçülüp, beynimizin büyüdüğünü söyleniyordu.


  • vayezikhan  (07.02.17 13:05:48) 
bir de eti pişirip yemeye başladıktan sonra zamanla homo erectus'un çenesi küçülmüş, beyni de %50 büyümüş diye bir şey okudum geçenlerde.


  • lamentoftheperishingroses  (07.02.17 21:08:39) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.