[]

cizim programlari 3d to 2d

herhangi bir cizim programini kullanarak;
bir 3d cizimin 2d acilimini gormek istiyorum.
kesinlikle tekniz cizimden bahsetmiyorum..
ornek vereyim. bir silindirimiz var diyelim 3d
bunun acilimi 2 daire bir dikdortgrndir ya hani
bunu isiyorum.

 
benim bildiğim kadarıyla öyle bir program yok.
3d programları genelde 2d den 3d ye geçer. mesela o silindir dediğimiz olay bir dairedir aslında onu yükseltiriz.
bir kutu da aslında 4 dikdörtgen, 2 kare ise diyelim; açılımı düzlemde 1 dikdörtgen o.
mesela kürenin de düzgün bir açılımı yok bildiğim kadarıyla abuk subuk bir şekil çıkar ortaya.

Dünya haritası için değişik projeksiyonlar var hatta hep bu abukluktaki farklardan.
www.scienceabc.com
  • senolll  (06.02.17 23:20:56 ~ 23:23:32) 
SolidWorks biliyorsanız bir yol var aslında. Sac büküm modülünde çizimi aç/katla diye bir komut var. Teknik olmasın demişsiniz ama belki işe yarayabilir.


  • dissendium  (06.02.17 23:49:10) 
Öyle bir program var


  • Frederick Co  (06.02.17 23:55:13) 
autocad'de 3 görüş olarak alabiliyorsunuz. solidworks de olabilir.


  • c1b2k3  (07.02.17 00:05:30) 
solidworks catia autocad biliyorum kismen. teknik olmasin demedim. teknik cizim olmasin dedim. yani yandan ustten karsidan goruntu degil unfold istiyorum. rhino'da varmis catia'da da bir video gordum. solidworks'te nasil acaba?


  • sparkle kiddle  (07.02.17 00:53:52) 
SolidWorks'ün Sheet Metal kısmında çizim yaptıktan sonra Unfold komutuna tıklarsanız çizdiğiniz şeyi açar program. Bu, sac metal şeklinde olan ve bükülebilecek tasarımdaki şeyleri açıp kapatıyor. Açılamayacak bir şekil varsa onu açmayabilir program.


  • dissendium  (07.02.17 01:01:38 ~ 01:02:24) 
Autodesk 123d bu işi yapıyor diye biliyorum.
hatta maket yaparken kolaylık olması açısından bu programı kullanan çok öğrenci var.

  • shineonyoucrazydiamond  (07.02.17 02:08:56) 
bir de açılım değil de yalnızca görünüşse ihtiyacınız olan, örneğin 3ds max'te wireframe modundayken top view ya da left view vb diyerek plan ve yan görünüş vb ulaşabiliyorsunuz çok kolayca.


  • shineonyoucrazydiamond  (07.02.17 02:10:37) 
herkese cok tesekkur ederim. sirasiyla solidworks catia ve rhino da deneyecegim. aslinda gorurseniz diye ek soru sorayim. accuracylerinde farklilik var midir?


  • sparkle kiddle  (07.02.17 10:33:01) 
solidin sheet metalini ara ara kullanıyorum. malesef biraz zayıf bir yapısı var. sen silindiri açsın istiyorsun ya mesela onu kapalı silindir çizip açmaya kalkarsan açamıyor. illa teorik boşluğu bırakmak zorundasın çizerken. sanki imalat gibi düşünüp silindire kıvırdığını hayal edeceksin yani.
örnek olarak şuna bakabilirsin: www.youtube.com

catia ve rhinoda kullanmadım ama nxdekinin baya iyi olduğunu duydum.
  • yue  (07.02.17 10:59:59) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.