Muhasebe Dersi

Arkadaşlar KPSS'ye hazırlanıyorum ilk defa. Üniversitede muhasebe dersi hiç görmedim desem yeridir. Dershanede, hoca 0'dan başlayarak hiç bilmeyenler için bile çok iyi anlattı. Anladım ama soru çözmeyince unuttum. Bu ders bana çok yabancı geliyor. Hiçbir dersle bağdaştıramıyorum, sanki yabancı bir dil öğreniyorumuşum gibi geliyor. Sınava da az bir süre kaldı. Size soracağım şey çıkmış sorular üzerinen ezber yapsam doğru olur mu? Zaten dersin katsayısı yakın zamanda düştüğü için çok yüksek bir net hedeflemiyorum. O yüzden çıkmış sorular üzerinen ezber yapsam, sözel konulara ağırlık versem olur mu veya muhasebeyi hiç bilmeyen biri başka nasıl çalışabilir?

çıkmış sorular üzerinden ezber yapman hiç biişe yaramaz. soruda tek bi kelimeyi ya da rakamı değiştirdiği an aynı sorunun cevabında bambaşka hesaplar kullanılmaya başlar.

kusura bakma ama oturup çalışmaktan başka çare yok.

maliyet muhasebesine vs girme.

borçlu alacaklı taraf nedir, hangi hesap nerede yer alır, hesabın alacak kalanı/borç kalanı vermesi nedir, bunları öğren. sonra zaten mutlaka soru gelen konular var. onlara yoğunlaş. mesela ind kdv/hsp kdv, finansal analiz/mali tablolar (cari oran vs), muhasebe ilkeleri, yabancı para alım satım sonrası kar/zarar gibi...

ferhat yıldız ve abakus öneririm ama dersane hocasından öğrenemediysen bunlar ne kadar yararlı olur bilemiyorum.

ve gaz vermek için değil ciddi olarak söylüyorum muhasebenin temel mantığını anlamak o kadar zor değil. o temeli oturttuktan sonra en az 10 15 soru çözememen için hiç bi sebep yok. ama ezber yapayım gireyim dersen öyle basit hatalarla yanlış cevaplarsın ki yaptığın netler de gider.
  • elorelia  (06.02.17 20:32:59)
4 ayda muhasebe 4defa bitirilir. ben ferhat yıldız dan çalışmıştım tavsiye ederim. Disiplinli çalışmayla 40 ta 30 yaparsın

  • 1965  (06.02.17 20:58:03)
Elimde zaten Ferhat Yıldız çıkmış sorular var. Orada soruların çözümünde de konuya az çok değiniyor. Çıkmış soru üzerinden derken onu kasdetmiştim.

  • bozkurtapartmani  (06.02.17 21:00:53)
Sağolun arkadaşlar. Youtube'da 25 videoluk muhasebe dersi buldum, onu izleyim diyorum.

  • bozkurtapartmani  (06.02.17 22:47:07)