İşverenin İhbar Süresi Kullandırtmaması Hakkı Var mı?

Merhaba,

2 yıl 4 aydır çalıştığım şirketten ayrılma durumum var. Ben 1 ay sonra istifa etmeyi düşünüyorum. 6 haftalık ihbar sürem ile birlikte, toplamda 2.5 ay sonra iş yerinden ayrılmış olacağım ki bu benim istediğim bir durum. 2.5 ay doldurmam gerekiyor (SGK süresi doldurmam gereken başka bir iş için bu gerekli)

Şimdi soru şu. Ben istifa etsem. İstifa dilekçemde, ihbar süreme uyacağımı belirtsem. Ama işveren bana derse ki, "ihbar kullanmanı ve bizim hakkımızı korumanı istemiyoruz. Şimdi gidebilirsin." dese, ortada kalırım. Bunu deme hakları var mı? Bunu deme hakları var ise, kullanabileceklerini düşünüyorum. Çünkü onlar adına direkt yaptığım bir iş yok. Danışman olarak çalışıyorum.

Ayrıca maaşım asgariden gösteriliyor. Bu durumda para vermeleri gerekiyorsa da, bunu asgari ücret üzerinden ödeyecekler, öyle değil mi?

o zaman bekle, sureyi doldurunca istifa et. boyle bir haklari olabilir.

  • idexo  (06.02.17 12:30:43)
Adam paranı verip gönderebilir.

Eline para geçer ama sgk'ndan olursun.

Bekle sonra istifa et.
  • paranoyak kedi  (06.02.17 12:32:06 ~ 12:32:17)
bahsettiğiniz konu biraz yoruma açık bir konu.

bana göre siz ihbar sürenizi ve bu süre sonunda iş akdinizi feshedeceğiniz tarihi belirtiyorsunuz. bu durumda sizin iş akdinizi fesih tarihiniz belli. bu süre dolmaksızın işveren sizi işten çıkaramaz, çıkarırsa kıdem ve ihbar tazminatı ödemesi gerekir. ama dediğim gibi bu husus biraz yoruma açık.

bunun yerine benim size tavsiyem bekleyin, şayet maaşınızın daha yüksek olduğunu ispat araçlarınız varsa ( banka, mesleğinize bağlı maaş ortalaması ya da tanık gibi ) işi bırakmak istediğiniz gün, sigırta primlerinizin asgari ücret üzerinden yatırılması sebebiyle iş akdinizi haklı nedenle feshedebilirsiniz.
  • arma aski  (06.02.17 12:48:43)