eski masaustu bilgisayari adam etmek

selamlar

10 yillik bir masaustu bilgisayarim var. yillardir acmiyordum bugun aklima geldi bir actim ama takdir edersiniz ki cok yavas. video izlerken bile takiliyor. ben bu bilgisayarin birkac parcasini degistirsem benim isimi gorecek, internette kasmadan dolastıracak bır hale getirebilir miyim? ne almalıyım, işlemci, ram falan mı? yeni kartlar uyumlu mudur 10 yıllık anakarta?

şu an bilgisayarda pentium 4 var. sanırım 1gb ram var. ekran kartı var mı yok mu bilmiyorum ama yoktur muhtemelen. wındows xp yuklu.

hiç uğraşma.

  • sutlu nescafe  (05.02.17 17:04:33)
bunlardan çok anlamıyorum ama 10 yıllık alet adam olmaz. girişler değişiyor, uyumsuzluklar oluyor, software kaldırmıyor etc.

ek olarak yaptığınız masraf çok saça düzeyde oluyor.

yanlış yönlendirme yapmayayım ama 1000 lira civarına günlük hayatta kullanabileceğiniz laptoplar var. bana sorarsanız 2000 civarına iyi masaüstü ya da notebook alabilirsiniz.

benim şimdiki bilgisayarım yetmemeye başladı yaz civarı şu ayarda bir şey alacağım
www.amazon.de
  • kurnaz  (05.02.17 17:05:05)
Evinizde media center olarak kullanabilirsiniz. Yazılım olarak openelec kurarak internet üzerinden iptv, dizi, film ihtiyaçları karşılanabilir. Sürekli açık kalması biraz elektrik faturasına yansısa da bence gideri olur.

(bkz: openelec)
(bkz: kodi)
(bkz: iptv)
  • storax  (05.02.17 17:12:18)
ona takacak ram da bulamazsın.
düşünmeden at.

  • burya  (05.02.17 17:16:41)
Bazıları fena sallamış. Girişler değişiyor falan demiş. Şu anki masaüstü bilgisayarımı 2007 yılında almıştık ve şu anki bilgisayarlarla hiçbir giriş farkı yok. Hala da kullanıyorum. Laptop'ım olmasına rağmen onu tercih ediyorum hep. Pentium 4 yerine AMD çift çekirdek alabilirsin ucuz olsun diyorsan. Isınma sorunu olabilir diye ek fan taktır. Yeterince soğuyan bilgisayar gayet hızlı çalışır. Ram'i ve ekran kartını yükselt yeter. W7 kaldırır.

  • dissendium  (05.02.17 17:23:45 ~ 17:24:55)
10 yıl önce alınmış olabilir ama teknolojisi muhtemelen 10 yıldan eskidir. bunu da düşünerek işe yaramaz dedim artık.

  • burya  (05.02.17 17:25:33)
olmaz abi o iş. sahibindenden 2. el toplama pc kovala bazen 900-1000 liraya gta 5 oynatacak pcler düşüyor.

  • freetakilir  (05.02.17 17:27:54)
Zaten daha eski teknoloji. Pentium 4 2000 yılında çıktı. Artık üretilmiyor. İşlemci zaten değişecek. Bilgisayar gibi her parçanın sökülüp takılabildiği bir aleti direkt çöpe atmak saçma. 1000 TL yerine 500 TL harcayıp kullanılabilecek hale getirebilirsin ihtiyacın varsa.

  • dissendium  (05.02.17 17:31:59)
işlemciyi yükseltmen gerekecek. AMD aldın diyelim, amd ye uygun anakartı alman gerekecek. RAM lerin DDR2 ise DDR3 e yükselteceksin. Ekran kartın yoksa da ekran kartı almalısın :)
Hiç kasmadan sıfırdan toplamak en sağlıklısı. Elindekini de arkadaşın dediği gibi media center olarak kullanabilirsin

  • yüzyıllık yalnızlık  (05.02.17 17:33:30)
Simdi baktim da ddr2 slotu var sanirim ddr2 ram pek yok artik.

  • sckxyss  (05.02.17 17:36:51)
Anakartim su: www.gigabyte.com.tr

Su rami alsam, www.amazon.de

SSD var evde 80'lik onu takarim. Bir de islemci bulsam olur sanki bir seyler. Bu anakarta en iyi islemci ne olur bi bulduruverin hayrina.
  • sckxyss  (05.02.17 17:54:10)
Islemci ve ekran karti namina pek bir sey desteklemiyor galiba. Ya anakart degisecek ya da iskartaya cikaracam.

Tesekkurler cevaplar icin.
  • sckxyss  (05.02.17 18:05:43)
evet aynı durum bizde de var. tek kuruş para harcamaya gitmedi elimiz.

ikinci elden bir tane h81 çipli anakart al. bir tane de intel g3258. bir de 4 gb ram. 400 liraya bu iş huzur içinde çözülsün. ekran kartını harddisklerini ve kasanı yine kullanabilirsin. bu sokette(1150) işlemci i7 6790k'ya kadar çıkar hiçbir şey değiştirmene gerek olmadan.
  • aşksız prens  (05.02.17 18:32:31 ~ 18:33:57)
core2 quad işlemci al. q9xxx falan. 4gig ram tak. tozunu toprağını temizle yapıştır geç.

  • alperz  (05.02.17 18:35:39)
ram bulunmaz diye bir şey yok, her parça bulunur. donanımhaber forumlarında zibilyon tane adam var her türlü malzeme bulunuyor.
ssd varsa ram al duruma bak, sadece internete gireceksen bence işlemci değiştirmene gerek kalmaz

  • azizakin  (05.02.17 18:59:58)
attığın taş ürküttüğün kuşa değmez mi deniyordu, öyle durumun.

sıfırdan dandik bir bilgisayar kurmak o kadar pahalı değil.
  • cikmaz sokaktan cikagelen cocuk  (05.02.17 20:15:46)
yukarıda denilmiş düşünürsen benim h81m plus ve g3258i satabilirim?

  • freetakilir  (05.02.17 20:30:46)
@dissendium

hangi girişler değişmiş ya da uyumsuz bak ondan sonra söyle. 10 yıllık bilgisayara uyumlu parça bulursun totalde 500 tl harcarsın elinde rasperry pi tadında aletin olur.

git amazon.de den 4 gb ram notebooklara bak 200€ dan başlıyor. 300€ ya 3-4 yıl kullanılacak alet alırsın.
  • kurnaz  (05.02.17 20:37:30)