türkiye'de en çok konuşulan diller?

selamlar,

türkiye'de en fazla kişinin konuştuğu diller sizce nasıl sıralanır?

- türkçe
- ingilizce/fransızca/almanca/kürtçe/rumca/arapça...

yani türkiye'de türkçeden sonra en fazla insanın anladığı diller nelerdir? nasıl bir sıralamaya giderdiniz?
ana dil seviyesinden bahsetmiyorum tabi. haber vs takip etmeye yetecek seviyeden bahsediyorum.

mersi.

edit: sadece 2. sırayı sormuyorum tabi. 3, 4, 5. diye giderseniz süper olur.

türkçe
ingilizce
2. sırada kürtçe yer almaz, zira anadilini bilmeyen (ne yazık ki) çok kürt var.
  • bir nick var benden iceri  (04.02.17 02:29:50)
yds'de hangi dilin sınavına ne kadar kişi girmiş bakarak belki fikir sahibi olunabilir.

  • Aerdem  (04.02.17 02:32:47)
Nasil Ingilizce, Kurtceyi gecmis!

Ben de oyle olmasini istemezdim ama Kurtce de Lazca da Ermenice de Arapca da Ingilizceyi gecer.

...... am a doctor. cumlesinde boslugu ulkenin yuzde 10'u sizce doldurabilir mi? 12 yil Turkce dersi alip dahi de'yi ayiramayan bir topluluktan soz ediyorsunuz. Onu birakin Ingilizce ogretmenlerinin seviyesi A2 (pre-intermediate), orta seviye bile degil yani.
  • Traveller  (04.02.17 03:55:19)
2 kürtçe (kırmanci/zazaca)
3 arapça
4 gürcüce/ermenice

İngilizce konuşulmuyor ki. Biliniyor sadece çok küçük bi kesimce. İngilizce eğitimi alan ya da o dilden sınava giren insanları dili konuluyor saymak yetersiz olur. Öyle bi ülke değiliz.
  • phoenixboy  (04.02.17 05:38:33)
soru garip sorulmus. once "en cok konusulan diller" denmis ama sonradan "turkceden sonra en fazla insanin anladigi diller" denmis. ilk ifade icin dusunmeden kurtce denir. ikinci ifade icin de ingilizce denir ama sorunun yine devaminda gelen "haber vs takip etmeye yetecek seviye" kafa karistiriyor. soru sahibi ne sormak istedigine karar vermeli.

"2. sirada kurtce olamaz" diyen ne demek istiyor belirtsin. ayrica "anadilini bilmeyen cok kurt var" ne demek aciklasin cunku birkac milyon beyin bir araya gelse cozemez bu sacma cumleyi. anadilini bilmemek nedir? anadilini bilmeyenin dili nedir o zaman? anadil nedir ogrenin.
  • hopeless  (04.02.17 05:56:59)
2. ve 3. sirayi kurtce ve arapca alir. Kurtce 2. sirada yer almaz diyip 2. ingilizce demek icin aklini kacirmis olmak lazim.

  • stavro  (04.02.17 09:26:42)
-Türkçe
-İngilizce
-Kürtçe
-Arapça
-Gürcüce(Lazca), Makedonca(Pomakça), Arnavutça
-Almanca, Fransızca, İspanyolca, Rusça
-Rumca, Ermenice
-İbranice
  • feel the blanks  (04.02.17 12:24:51)
Türkçe: % 88,54
Kürtçe: % 8,97
Zazaca: % 1,01
Arapça: % 2,38
Türki diller: % 0,28
Balkan dilleri: 0,23
Lazca: % 0,17
Çerkezce: % 0,10
Ermenice: % 0,02
Kafkas dilleri: % 0,09
Rumca: % 0,03
Batı Avrupa dilleri: 0,03[7]
Ladino (Yahudi İspanyolcası): % 0,01
Kıptice: % 0,01
Diğerleri: % 0,11

wikipedia dan alıntıdır.
  • arockm  (04.02.17 12:34:09)
evet ben de ne sormak istediğimden emin değilim. böyle saçma oldu cidden.

  • nigeo  (04.02.17 13:27:25)