Hicri takvimi miladi takvime çevirmenin en sağlıklı yolu nedir?

İnternetteki çeviriciler yüzde yüz güvenilir mi acaba?
Bir araştırmada aynı hicri tarihi farklı insanların farklı çevirdiğini gördüm. Acaba hata nerde?

Sanırım tüm tarihlerin olduğu bir kitap vardı? O kitabın künyesi nedir? Elinde olan var mı? Bana 29 Şevval 1186'yı çevirebilir mi?

sahsen buna güvenip, bunu kullaniyorum:
www.oriold.uzh.ch

verilen tarih icin 21 ocak 1773 cikti. bahsi gecen kitap mi bilmiyorum ama evde su var:
Wüstenfeld-Mahler's Vergleichungs-Tabellen.
Ona da aksam bakip ekleme yaparim.
  • shi aila  (06.02.17 12:44:48)
(üstteki cevabi editlersem görülmeyebilir diye tekrar cevap yaziyorum)

ben evde wüstenfeld-mahler var saniyordum, meger faik resit unat'in hicri tarihleri miladi tarihlere cevirme kilavuzu varmis (6. baski. ankara: ttk basimevi, 1988)
ona baktim 23 ocak 1773 cikti. hay allah dedim, tekrar tekrar baktim 23 ocak cikiyor hep. sonra yukardaki linkten tekrar kontrol ettim. ya ben orda yanlis hicri tarihi hesapladim ya da dogru tarihi cevirdikten sonra miladi tarihi buraya yanlis yazdim. simdi tekrar hesaplayinca orda da yine 23 ocak 1773 cikti.
  • shi aila  (07.02.17 00:40:08)