Isvec vatandasi birine Turkiye'de universite okutmak

Merhaba,
Bir arkadasim Isvec'te, Turk vatandasiydi, oraya gecti Isvec vatandasi oldu. Isvec'te lisede cok basariliydi, ortalamasi vs dolayisiyla orada tip fakultesine yerlersti. Simdi Isvec'i birakip Turkiye'de Isletme okumak istiyor. Isvec Vatandasi oldugu icin YOS'e mi girmesi gerekiyor? Mesela ozel Yeditepe Universitesi'nde okumaya kalksa falan lise puaniyla vs indirim olur mu?

Nasil olur bu isler bir bilen varsa aydinlatsa seviniriz.
Universiteleri aradik, herkes bir sey soyluyor, ve cok ugrasmak istemiyorlar.
Bu sorulari nereye sormak lazim gelir?

Tesekkur ederiz simdiden.
Mutlu aksamlar efendim!

yös dersanesinde çalışmıştım bi sene. herhangi bi yös dersanesini arayın, danışın. onlar mevzuata hakimler. bu arada pinkpeony farklı yazmış ama boğaziçi, odtü ve itü yösle almıyor bilginiz olsun.

  • pide  (01.02.17 20:00:42 ~ 02.02.17 00:29:41)
YÖS olmak zorunda değil, hatta boğaziçi SAT kabul ediyo benim bildiğim.

adaylar.boun.edu.tr
  • noluyo yaa  (01.02.17 20:13:53)
Genelde yos ve sat ile aliniyor. Ben de yos ile gelmiştim turkiye'ye. Üniversitelerin kabul ettiği sınavlar tek tek sitelerinde yazılı. Yoste sistem değişti; her okul kendi sınavını yapıyor artık. Bazı devlet universiteleri sınav yapmayıp başka üniversitelerin sınavlarını kabul ediyor, sat ile başvuru yapabilirsiniz diyor.

Özel universitelerin bazıları da yos yapıp indirim sağlıyor. Bir kısmından da notları sayesinde indirim alabilirsiniz hatta tanıdık birileri olunca bölüme göre %75 indirim bile alınıyor.

Not: istanbul ya da ankara'daysaniz metropol dershanelerini arayin ya da ziyaret edin derim. Adamlar bu konunun piri gibi.
  • fraise  (01.02.17 21:38:24 ~ 22:02:59)
yös'le istediği her üniversiteye girer. boğaziçi, istanbul tıp, galatasaray hiç fark etmez, yös'lü öğrenci için her şey çok kolay.

  • pinkpeony  (02.02.17 00:18:55)
Boğaziçi başka üniversitelerin yoslerini kabul etmiyor; kendi de sınav yapmıyor, sat ile kabul yapıyor. Galatasaray (ki ben de ordan mezunum) son 3 senedir yos yapsa da bir tane öğrenci almadı. İstanbul kendi yos'unu yapıyor fakat giren kişi sayısı 10000 filan. Tıp için garanti ilk 10da olmak gerekiyor.

Kısacası yos çok zor bir sınav değil evet ama giren kişilerin cinsiyetlerinin, yaşlarının bile onemli olduğu saçma bir sınav. Her yose giren kolayca en iyi bölümlerde okuyor diye bir şey yok. Bilmeden her şeye yorum yapmasak keşke.
  • fraise  (03.02.17 14:13:23)