Dipol-Dipol Etkileşimler ve Hidrojen bağı arasındaki Fark?

merhaba ne yapsam ne etsem çıkamadım işin içinden,tanım olarak defterde dipol dipol:+ ve eksi kutupların birbirini çekmesi sonucu dipol dipol etkileşimler oluşur,
Hidrejon:Hidrojenin elektronegatif (F,o,N) atomlarıyla yaptığı bağdır denilmiş
Ama kimi yerde mesela:
Hem hidrojen oluyo hem + - kutubu üzerinde yazılmışoluyo.Şimdi hidrojen bağımı dipol dipol mü?
Şu konuu bana ayrıntılı biçimde anlatırmısınız,Yarın sınav var herşey bitti bi bu kaldi,ÇOk teşekkürler...

dipol dipol bağları hidrojen bağını kapsar yani evet, hidrojen bağı da bir dipol dipol bağıdır. ancak F, O ve N elementlerinin hidrojenle yaptığı bağlar diğer dipol dipol bağlarına göre çok daha kuvvetli olduğundan özel bir isim verilmiş bunlara.

umarım anlatabilmişimdir.
  • damlanin  (28.12.09 19:58:39)