film/dizi karakter

duyurunun film/dizi gurulari,

gecen immanuel in "ergen gibi dizi izlemeyin" baslikli son yazilarindan birini okudum.

fularsizentellik.com

orada lost tan bahsederken karakterlerin ne kadar guclu oldugundan bahsediyor. bunun icinde uzerinden yillar gecmesine ragmen imdb ye bakmadan karakter isimlerini hatirlayabilmesini ornek gosteriyor.

ben de son gunlerde ingilizlerin nasil boyle sherlock, james bond, harry potter gibi karakterleri cikartabildiklerini dusunuyordum. sadece kultur emperyalizmi vs aciklama icin yeterli degil sanki.

bizde dusunuyorum karakter denilebilecek eskilerden malkocoglu, kara murat,tarkan; dizilerden super baba fiko, mahallenin muhtarlari temel, bir demet tiyatro mukremin citir, cicek taksi omer, avrupa yakasi burhan, tatli hayat ihsan, yilan hikayesi memoli, kurtlar vadisi, muhtesem yuzyil karakterleri var. (orneklere rastgele akla gelenlerden)

karakter olarak guclu oldugunu dusundugunuz en iyi ornekler kim ve neden? ornegi turk romanlarina da genisletebiliriz bu arada. donup bakmaya gerek duyulmayacak derecede iz birakmis neler var? evet hafizalari zorlamadan cevaplari bekliyoruz:)

yine bir immanuel saçmalaması asdfsadf
ne alaka güçlü karakter? bizimkiler dizisi 15 sene oynadı. kapıcı cafer'i, yönetici sabri'yi, sarhoş cemil'i hatırlarım. bunlar güçlü karakterler miydi? hayır sadece çok uzun süre maruz kaldığımız için hatırlıyoruz.

mesela boardwalk empire'da steve buscemi'nin oynadığı karakter hayvan gibi güçlüydü ama adını hatırlamıyorum. oysa prison break'te c-note gibi silik bir karakteri hatırlıyorum.
  • cekilmis gayfe  (29.01.17 01:30:08)
tamam, onlarca belki yuzlerce kez "sevim kos" repligine maruz kaldigimiz icin hatirliyoruz. ama maruz kalma disinda guclu karakteri nedeniyle veya duruma gore yerinde, anlamli aksiyon alabildigi icin karakterli oldugunu dusundumuz hatrimizda kalanlar olarak revize edeyim:)

  • samicin  (29.01.17 02:01:52)
How to Get Away with Murder - Laurel

  • RedGoldGreen  (29.01.17 21:21:58)