web server port yönlendirme

192.168.2.105 lokal ip'de bir adet cihazda web server var diyelim. lokal ağdan herhangi bir bilgisayardan 192.168.2.105 yazınca web server'a erişebiliyorum. bunda bir sıkıntı yok. noip'den ddns aldım. bunu güncel ip adresime yönlendirdim. airties modemimde de 80 portunu 192.168.2.105'e yönlendirdim.

şimdi lokal ağdan noip'den aldığım adrese gidince direk 192.168.2.105'e yönleniyor. haliyle web server'a erişilebiliyor.

fakat lokal ağa dahil olmayan başka bir bilgisayara myip'den aldığım adresi yazınca adres yine 192.168.2.105 adresine yönleniyor. haliyle bir şey açılmıyor. direk ip adresimi adres satırına yazınca yine site açılmıyor.

web server olarak nginx yüklü.

neyi yanlış yapıyorum?

lokal ağa dahil olmadığı için lokal ip ile bakamazsın. google.com'a 'what's my IP' yaz. IP ni öğren. Dışarıdan içeri gelirken o IP'yi kullanırsın.

Lokal IP: Ağ içi
Public IP: Ağ dışından

edit: Öyleyse tek tek aşamaları kontrol edin. Port açık mı? Nereye yönlendiriyor? Web Server açık mı? Ayarları doğru mu...
Web Server'ın firewall'unu da kontrol edin(Modemin ayri, web serverin ayri firewall'u vardir)

Ayrıca neden dinamik? Bunu ne için kullanacaksınız? Hobi mi?
  • idexo  (28.01.17 19:14:07 ~ 29.01.17 03:11:51)
evet öyle yapıyorum zaten. noip'den aldığım adres public ip'ye yönlenmiş durumda.

  • bellbane  (28.01.17 19:54:15)
nginx ile mi alakali bilmiyorum o webserveri.
ama diger tahminlerim:
localden myip adresinizi yazinca aslinda baglanmamasi lazim, dns cache'ini bi temizleyin, girememesi lazim diye dusunuyorum.

external 80 portu internal'da calisan web serverin portuna yonlendirdiginizden emin olun.

eger yonlenmeler dogru sekilde isliyorsa firewall ayarlarini mi kontrol etmek gerek
  • jedilance  (28.01.17 23:21:06)
acaba yerel ağa dahil olmayan makine senin ip adresini (yerel ağının modemini) modem çözümlemek yerine direk kendi modemine mi yönlendirme yapıyor?

  • selam  (29.01.17 17:39:29)