web programcılar bakabilir mi

ekşi şeylerde yazılara atanan bir id numarası var mıdır? mesela ekşiorman her yazı için bir fidan dikiyor ve bunu sayıyor yani şu an 2800 adet yazı olmuş durumda bunu çıkarabiliriz buradan. peki ben bu yazılardan 100.süne ulaşmak istesem bunu nasıl yaparım? veya 578.sine. bana bu tarz bişey lazım. ekşi şeyler harika bir bilgi kaynağı ve sitedeki metinleri not almak istiyorum bu yüzden bunu istiyorum. sırayla olmazsa her şey karışıp gider. evet. soru bu. nasıl yaparız?

  • ahoy kaptan  (27.01.17 23:51:45)
hah bak bu bi id'dir mesela. bunu ekşi şeylerde yapmak istiyorum.

  • freetakilir  (27.01.17 23:54:44)
aa cok pardon ya ben nasil okuduysam eksiduyuru icin istedigini sanmistim. eksiseyler'de yok o yapi

  • ahoy kaptan  (27.01.17 23:56:02 ~ 23:59:11)
o yapıyı nasıl sağlarız peki?

veya tek yol bu değil ya, her yazıya ulaşabileceğim bir sistem lazım işte.. nasıl yapılır?
  • freetakilir  (28.01.17 00:01:46 ~ 00:02:11)
gordugum kadariyla link yapilari id degil title slug uzerinden yuruyor. normalde linklerinizde bu sekilde slug istediginizde db'yi yormamak icin bir de id eklersiniz ve o slug orada sadece sus olarak durur (site ici linkler + sitemap ile o sekilde indexlenmesini saglarsiniz tabii ki) ama sanirim cirkin gozukuyor diye (ya da basit botlarla veri cekilmesin diye) id isini komple kaldirmislar. buyuk ihtimalle slug-id mapping'i urlden yapmak yerine in-memory hallediyorlar. yanlislikla bir yerde gostermedikleri takdirde o sekilde erisemezsin, basit bir crawler yazman&yazdirman gerekir.

not: eksisozluk'te yazilim gelistiricisi olarak calistim, cektigin veriyi arsivlemek haricinde kullanmani kesinlikle onermem hakli olarak hukuki yollara basvurabilirler.
  • ahoy kaptan  (28.01.17 00:09:53 ~ 00:18:31)
tüh ya bende o veri çekme işini yapmayı düşünüyordum işte :(

  • freetakilir  (28.01.17 00:54:54)