devren dükkan hava parası

kira dahil ayda 16000-20000 kazanan bir işyerini devir için ne kadar hava parası normaldir?
dükkan boş teslim edilecek. Dukkan Kirası 9000, net 7000 kalıyor ele.

Bizim yan taraf devretti. Zemin kat dükkan kirası 4000 TL karını bilemem biz aynı yerde 15000 de kazandığımız oluyor boş geçtiğimiz ayda 300.000 TLlik bir sermaye ile dönüyoruz. Karı belirleyen sermayedir büyük oranda. 120.000 TL aldı adam boş haliyle devretti. Yani bu bilgiler ışığında değer değmez onu bilemeyiz.

  • gozu acik sevisen yahudi  (19.01.17 18:43:40)
bu dükkan hava mı yakıyor? işçi, malzeme, elektrik gideri çıkınca tahmin ediyorum 1-3 bin arası kalır.

hava parası kavramı çok saçma bir kavram aslında, illa verebiliriz diyorsanız 5-10 bin verilebilir. kesin karlılığa bakılması gerekir. 3-4 aylık karı gömerim derseniz belki ama kasi takdirde mantıklı değil.

bunu geçtim yarın gelse kiraya veren, istemiyorum çıkın ne yapacaksınız? hava parası havaya gidecek. kiralanacak yerin hava parası olmaz.
  • kurnaz  (19.01.17 18:53:13)
bu arada belirteyim, hangi iş bilmiyorum, ama şu anda pek türkiyede iş alınacak, devir alınacak, iş kurulacak hava yok gibi.

ancak peşin çalışan işler açılabilir. aksi takdirde piyasada para dönmüyormuş, iş yapmak sıkıntı değil, alamazsınız parayı.
  • kurnaz  (19.01.17 19:02:12)
bu hava parası işi saçma gelse de tüp kuyruğunda sırasını satan adamların çocuklarıyız, dükkanın yeri güzelse ilk gelen kaptıysa ve parayı kazandıran o yer ise yeri bırakmak için para istemek çok da garip değil aslında. tabi devir hakkınızın olduğunu varsayıyoruz.

yanlış anlamıyorsam net elinize geçen para kemiksiz 16-20 bin lira. bu durumda ben olsam 5-6 aylık kârımı isterdim herhalde, 100-110bin lira iyi gibi sanki.
  • azizakin  (19.01.17 19:43:21)
@azizakın

16 bin kazanan yerin kirası 9 bin diyor çıkarıyor arkadaş kar buluyor 7 bin auehauhduahsdh :D

0 7 bini kemiksiz kar değil yani. ürünlerin alışı 3 te 1 olsa, 5-6 bin lira malzeme parası var, işçi parası var daha. aslında bakınca zarar ediyor orası.
  • kurnaz  (19.01.17 19:59:06)
kemiksiz 7 bin evet. "kira dahil kazanan" diyorum yani tüm masraflar çıktıktan ama kira çıkmadan elde kalan.

  • cedex  (19.01.17 20:15:16)
@cedex

ne kadar eminsiniz bu olaydan? muhasebe defterlerine bakabildiniz mi? ciddi ciddi soruyorum bunu.

yakın zamanda ne dolandırıcılıklar oldu.

adam yeni dükkan alıyor, içini döşüyor, sonra devren satılık yazıyor, içerisini kendi ekibi ile dolduruyor sürekli, geçerken, bakarken ne kadar dolu diyorsun. adam senle konuşacak vakit bulamıyor. devrediyor sana. sonra ne gelen var ne giden.
  • kurnaz  (19.01.17 20:27:12)
aylık net 7bin kazandıran bir yer için 400bin'den aşağı hava parası istenmez.

  • neyehbe  (19.01.17 22:20:27)
kiraya veren kişi 1 sene sonra çıkın oğlum geldi almanyadan derse?

  • kurnaz  (19.01.17 22:21:24)
@kurnaz: mülk sahibi ile kira kontratı yapılacak ve kontrat süresi ve kira zam oranı belirtilecek. almanya'dan oğlum geldi diyerek çıkartamaz.

  • neyehbe  (19.01.17 22:32:51)
@neyehbe

öyle bir güzel çıakrır ki. ilk seneden sonra kontrat olsun olmasın, 2-3 ay önceden haber verme kaydı ile çıkarabilir. kontrat sadece 12 ayı korur.

zorlarsa dükkanı satar akrabasına, o da çıkış verebilir size. çok basit.
  • kurnaz  (19.01.17 22:36:33 ~ 22:37:12)
@kurnaz: belirtilen zam oranından kiraya zam yaptığın takdirde kontrat yenilenir. kontrat sadece 12 ayı korur diye bir durum yok. önceden haber verip çıkartamıyorsun 10 sene dolmadıysa.

konut için işler daha da zor. benim de kiracım var, ama çıkartamıyorum.

www.hukuki.net
  • neyehbe  (19.01.17 22:48:14)
@neheybe

yok öyle bir şey.

kiracınız var ise,-evi bir tanıdığınıza satarsınız, o da evim yok burada diye evden çıkış ister, bu kadar basit, aynısı işyeri içinde geçerli.

www.hukukrehberi.net
  • kurnaz  (19.01.17 23:07:59)
@kurnaz: satış yoluyla yeni malik tahliye davası açabiliyor, ancak 6 ay sonra. dava süresini de düşünürsen 2-3 yıldan önce çıkartılması mümkün değil. üstelik satışta satış bedelinin %4'ü kadar tapu harcı ödenmesi gerekiyor. yani o kadar basit değil herşey.

ben de kiracımı çıkartmak istiyorum, çok düşük kira ile oturuyor. ancak üfe oranında zam yaptığı sürece çıkartamıyorum.
  • neyehbe  (19.01.17 23:24:02)
kontratınız ne zaman bitiyor? kaç yıllık?

  • kurnaz  (19.01.17 23:37:37)
@kurnaz: kontrat yıllar önce yapıldı, 1 yıllık. ancak dediğim gibi kontratın süresinin sona ermiş olması tahliye sebebi değil. kiracı üfe oranında zam yaptığı takdirde çıkartamıyorum.

birkaç istisnası 10 yılın dolması, ihtiyaç sebebiyle daireyi benim kullanacak olmam (ki bunu da yapamıyorum, çünkü aynı belediye sınırları içinde başka bir dairede oturuyorum), kiracının düzenli kira ödememesi (1 yıl içinde 2 kez haklı ihtar kaydıyla), dairenin satılıp yeni sahibinin 6 ay sonra tahliye davası açması.

kısaca kanunlar kiracının yanında. üstelik yıllık %4 gibi bir zam öngörüyor üfe konutlarda, reel enflasyonun çok çok altında. tabi eşkiya olup zorla attırırsın ona birşey diyemem.
  • neyehbe  (20.01.17 00:08:33)