dolar ile kira odeyenler ne yapiyor?

7-8 ay once nisantasinda ev tutarken 1000$ kirasi olan bir daireyi cok begenip 2800TL civari ediyor odeyebilirim diye dusunup yerlesen bir arkadasim var. suan bayaa sikinti cekiyormus, ev sahibiyle de konusmaya cekiniyormus.
meraktan soruyorum sizce boyle durumlarda ev sahibi hicbir sekilde yardimci olur mu? ya da basiniza boyle bir olay geldi mi?

not: ev sahibi 1000$ talep etmekte sonuna kadar hakli, ben aksini belirtmiyorum kesinlikle.
not 2: suan arkadasim o evden ciksa, bir allahin kulu bu piyasada oraya 1000$ vermez onu da belirteyim

Bir çok avm dolar kurunu sabitledi. Şu an 2.65'e sabitleyen avm var. Bence konuşsun, bunda çekinilecek birşey yok

  • PoscheN  (19.01.17 17:48:46)
öyle bir şey yapmam baştan da, olur da yaptıysam da hiç çekinmeden gidip konuşurum ev sahibiyle ciddi bir indirim talep ederim. Adam yeni kiracı arasa orayı 1000$ a verebilecek mi bakalım?

  • chavezding  (19.01.17 17:49:36)
Şimdi tam hatırlayamadım ama doların bu kadar artması sonucunda borçlu sözleşmeye itiraz edebiliyordu galiba. olağan bir artış değil ve beklenmedik olaylar olduğu için. Borçlar hukukuna hakim olan hukukçular varsa açıklar ya da beni düzeltir:)

  • cahs  (19.01.17 17:50:58)
@chavezding bende tam suan 1000$'a kiraci bulmasinin mumkun olmadigini ekledim nota.

normalde cocuk zaten bunu da koz olarak kullanip gidip konusucak ama eve girerken 2000$ kapora vermis. yani 'ben cikiyorum o zaman resti' cekerse sikinti yasayabilir :/
  • ahoy kaptan  (19.01.17 17:52:42 ~ 17:53:34)
avm kiraları revize ediliyor

  • superb  (19.01.17 17:52:52)
iş yeri sahipleri kirada indirime kur sabitlemeye falan gidiyor, olmadı kiracı çıkıyor. çıkmazsa da batıyor.

arkadaşınız da ev sahibiyle konuşup orta yolu bulmaya çalışsın, @poscheN, 2.65 demiş ama onu kimse kabul etmez bence o yüzden mesela 3.30 falan teklif etsin.

hiçbir şekilde indirime yanaşmazsa da şu grafiği alsın;
prntscr.com

büyükçe kağıda kartona bişeye bastırsın başına da allah'ın yok mu ev sahibi yazsın yollasın
  • azizakin  (19.01.17 18:03:23 ~ 18:03:56)
revize mümkün olabilir. ancak çok büyük beklentiye de girmemek lazım. kuru 3.50 olarak sabitlese bile epey fark oluşuyor. zor durum.
ev sahibinin kuru 3 tl olarak sabitlemeye yanaşacağını da sanmam açıkçası.

  • burya  (19.01.17 18:04:07)
ufak bir hesap yaptim simdi, dolar bu aydan sonra hep 3.80 civarlarinda seyrederse verdigi 2000$ kaporadan dolayi aslinda zararinin bir kismini kapatiyor, keske ev sahibi 5000$ kapora isteseymis :))

ama demek ki aldigi maas / odedigi kira dengesi bozuldu cocugun, cok dertliydi bende dertlendim :D
  • ahoy kaptan  (19.01.17 18:04:18 ~ 18:06:35)
Ben mülk sahibiyim bizim kiracı da indirim indirim demişti yapmadik çıkti çok kısa sürede yeni kiracı geldi. Kiracı bulunuyor o mesele değil. Kiracı siz kalmaz

  • all girls dream  (19.01.17 18:53:48)
dolar ile kira ödeyen de kararını böyle vermiş. şimdi dolar artınca yan çizmek olmaz. nasıl ki elinde nakit doları olanlar kazanınca daha önceden dolarını bozanlar, gel kardeşim dolar çok yükseldi, biraz kazancını da bize ver diyemiyorsa dövizle kira için anlaşmışsa ev sahibinden kazancını düşürmek doğru değil.

  • tutmayın küçük enişteyi, salıverin gitsin  (19.01.17 18:59:03)
@all girls dream: suan orayi 1000$dan kiraya vermesi imkansiz. 4000TL kira edecek bir yer degil.

@tutmayın küçük enişteyi, salıverin gitsin: katiliyorum :(
  • ahoy kaptan  (19.01.17 19:02:33 ~ 19:03:59)
Sanki los angelos'ta tasiyorlar. Dolar olarak kira istemek nedir allah askina. Suanki kurla odemek sacmalik ayrica.

  • ubi dubium ibi libertas  (19.01.17 19:14:21)
arkadaşın doların sabit ya da hep azar azar artacağını mı düşünüyordu nedir? kiracı tuhaf olsa da haklı.

  • christopher nolan  (19.01.17 20:10:58)
dostum selamlar,

aşırı ifa güçlüğü nedeniyle dava açıp sözleşme şartlarının iyileştirilmesini talep edebilir.

ya da sözleşmeyi fesh ederek evden çıkar.
  • preldzic  (19.01.17 20:36:58)
Ev sahibini kuru sabitlemeye ikna etmesi en hayirlisi. Yoksa uyarlama davasi ya da fesih.

  • rusyalı kozmonot  (19.01.17 23:07:17)