Fareyi ne yapmalı?

Merhaba,
Yakın zamanda kaldığım lojmanın lağımı tıkanıp evi affedersiniz bok götürdü. Daha öncesinde hiç karşılaşmadığım için bu olay sonrasında tuvaletten çıktığına inandığım bir fındık faresi ile yaşıyorum üç gecedir.
İnsani şekilde kaçırmaya uğraştım ama balkondan ve sokak kapısından çıkmamak için diretti, ben de bi yerden kendi kendine çıkar dedim ama sanırım işler böyle yürümüyor ki hala evde. Kaçabileceği pek bir yer de yok açıkçası, yenileri gelmesin diye de o küçük tuvaleti kapattım.
Şimdi, yarın tatil sebebiyle evden uzun süreliğine ayrılmam gerekecek.
Buradaki yorumlar da genelde farelerin yalnız olmadıkları yönünde.
Eve geldiğimde birken, bin olmalarından endişe ediyorum.
Böyle kötü bir senaryo ile karşılaşmam ne kadar olası?
Eğer bu son kaçınılmazsa ve zehir falan kullanmak mecburiyetinde kalırsam, yine evden ayrılmak zorunda kalacağım için döndüğümde çok ağır bir koku ile mi karşılaşırım?
Dediğim gibi hayvanın canına kastetsem bile tuzağa düştüğünü, yemi yediğini görmeden evi terk etmiş olmak zorundayım.
Bu durumda nasıl davranmak daha akılcı olur, tecrübeliler yazarsa çok sevinirim.

Ben yapiskanli karton aliyorum. Uzerine ekmek kirintisi peynir vs koy, yapisip kaliyorlar

  • baldur2  (18.01.17 05:38:47)
yapışkanlı karton 3-5 tane

  • stevie  (18.01.17 08:34:58)
küçük tuvaleti kapattıysanız, yenileri gelmez diye tahmin ediyorum.

yapışkanlı karton çok canice bir şey bana göre.
memeli bir hayvandan bahsediyoruz sonuçta, ki bence böcek için bile kullanılmaması lazım.
can çekiştirerek öldürmek doğru değil.

hayvanı öldürmeyen kafes şeklinde tuzaklar var.
içine girdiğinde kapısı kapanıyor, hayvanı öldürmemiş oluyorsunuz.

belki siz gidene kadar içine girer, siz de alıp bir yere bırakırsınız.

onun dışında, bilemiyorum.
  • blatta hiberna  (18.01.17 12:20:08)
Yapışkan lütfen kullanma:( Zehir bile daha iyidir. Bir kere annem yapışkan ile fare yakalamıştı, hala gözümün önünde, travma oldu resmen..

Bir de zaten sen yokken evde ölüsü kalırsa çok fena koku olur evin içinde ve o koku kolay kolay çıkmaz da:/

Fare kafesi ile öldürmeden yakalayıp atmak +1

Şu linkteki gibi bir şey yapıp, kovanın içine de sen dönene kadar idare edeceği ekmek, su vs koyarsan belki sen gelene kadar ölmez ve sen de alıp atarsın..
www.youtube.com

Ya da eve sokaktan bir kedi al, kedi fareyi kovaladığı zaman kapıları açık bırak, fare dışarı kaçabilir. Bu da garanti değil tabii ama en azından denenebilir..

Bir de giderken evde hiç yiyecek ekmek kırıntısı bile bırakma. Yakalanmasa bile aç kalınca bir delik bulup çıkıp gidebilir.
  • peggy  (18.01.17 12:55:19)
@peggy ona benzer bir düzenek kurdum (rulo ile yapılıyor) ama bir şekilde kurtulmuş kovanın içinee düşmekten.
Açıkçası kartonla da, zehirle de öldürrmeye kıyamadım. Çok küçük, telaşlı ve tatlı bir şey. Sadece ürer mi ben yokken vesaire diye endişeleniyorum.
Döndüğümde yine evde olursa yine öldürmeden evden çıkarmayı deneyeceğim.
Nasıl kurtulurum diyordum ama bir kovaya biraz su ve bisküvi bırakarak evi terk ettim.
Of.
Herkese teşekkür ederim yine de.
  • barbarella  (18.01.17 14:15:56)
çok hızlı çoğalırlar ve bir tane olmadıklarından eminim. fareler çok fazla hastalık ve parazit taşırlar, senin evinde üreyip apartmana yayılırlarsa senin lüzumsuz merhametinin cefasını tüm bina çeker. imha tek ve en temiz yol, ya da bir arkdaşının kedisini eve al onu yesin ^.^

  • itachi uchiha  (18.01.17 14:38:48 ~ 14:39:18)
Hm akıllı çıkmış demek bu fare.

Ve ne kadar merhametlisin:) Belki kovanın içine bir şekilde girmeyi başarıp orada sen dönene kadar yaşar.

Çıktığı yeri kapattıysan zaten diğerleri giremez diye düşünüyorum, dolayısıyla üreyemez de. Gebelik süresi 22-24 günmüş bu arada.
  • peggy  (18.01.17 16:27:44)