Zorunlu BES ve Asgari Geçim İndirimi hakkında 2 sorum var.

Merhaba,

Öncelikle zorunlu BES sorumu sorayim.
Ben bu hafta bi işe girdim, net maaşım 2400 tl.
Anladığım kadarıyla maaşımın %3'ü kadar her ay devlet maaşlardan kesecek. Bu da benim için 72 lira yapıyor. Şimdi ben her ay maaşımı 72 lira eksik mi alacağım?
2 ay sonra sistemden çıkma hakkı olduğunu okudum. Sistemden çıktığım zaman da 3. ay maaşımı alırken 2400 tl maaşım üzerine ekstra 72x2=144 liramı geri alacak mıyım?
Doğru mu anlamışım??

2. Sorum ise "Asgari geçim indirimi (AGİ)" hakkında.
Ben bekar, çocuksuz bir insanım, okuduğum kadarıyla bekar ve çocuksuz birisi 133 lira AGİ alıyormuş her ay... bu durumda ben her ay maaşımı 2400+133=2533 lira olarak mı alacağım?

İş hayatına yeni atılan birisi olarak bu konularda çok cahilim, bi aydınlatıverin lütfen...

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler.

BES konusunda emin değilim ama ben de senin gibi anladım mevzuyu.
AGI konusunda da iş yerin sahtekarlık yapmıyorsa aynen düşündüğün gibi olacak.

  • hottamale  (16.01.17 22:27:47)
AGİ vergilerden düşülüyor bildiğim kadarıyla. maaşa ekstra olarak eklenmiyor. google'lamak lazım

  • burya  (16.01.17 22:37:00)
Benim bi sirketimde brut+agi+sgk isveren odeniyordu birinde brutun icindeydi agi ve sgk ilki daha yasal gibi sanki.

  • regina phalange  (16.01.17 23:54:20)
Bes sorunun cevabını bilmiyorum ama tahminimce o 144 lira içerde kalacak.

Agi de net maaşına dahildir.
  • hakmut  (16.01.17 23:58:44)
Net maaş üzerine AGİ eklenmez. AGİ dahil fiyattır o.

Sistemden çıktığınızda bankadan alacaksınız o parayı maaşınıza ek olarak değil. Ama henüz kesmeye başlamadılar sanırım. Memur olarak ocak ayı maaşını aldık ve bir kesinti görünmüyor.
  • i am a legal alien  (17.01.17 00:04:23)
Net değil, brüt maaşınızın %3ü kesilecek (Bu tutar 2400'den düşecek).
2 ay sonra değil, 2 ay içerisinde cayma hakkınız var. 1 aylık BES alındıktan sonra iptal ederseniz alındığı kadarı hesabınıza iade olur. (Böylece 2400den düşen tutarın iadesiyle maaş 2400e tamamlanmış olacak yine.)

AGi 2400'e dahildir.

Rica ederim.
  • innatedesire  (17.01.17 00:58:34)
prime esas kazancın %3ü kesiliyor. net maaşına agi dahilse ve başka bir kazancın yoksa aylık 95 tl gibi bir bes kesintin olacak.

  • zaidral  (17.01.17 11:07:40)
agi net maaşa dahildir diyen herkes çıldırmış sanırım, sözleşmede net maaş 2400 yazıyor ise agi +133 olarak gelir. sadece sözlü 2400 konuşulduysa sözleşmeden teyit etmek gerekir agiyi maaşın içine sıkıştırmaya çalışan uyanıklar olabilir.

görmeyen olduysa diye; AGİ maaşın içine dahil edilmez, eden haindir net.

besten iki ay içinde çıkarsan kesilen ücreti geri alırsın.
ama gugıldan bak bi tarihlere, eğer girdiğin firmada 1000 kişi varsa şu an dahil olacaksın, yok 200 kişi falan varsa zaten temmuzda geçecek firma zorunlu bese daha endişe edecek bir durum yok. brütten kesilir +1

not: arkadaşlar deli misiniz? agi maaşa dahil edilmez.
  • freya  (17.01.17 12:00:34)
Bes konusunda bilgim yok.
Agi konusunda freya ekleyecek bişey bırakmamış. Maaş artı Agi şeklinde olur maaşlar. Ama bizde tam tersi biraz. 2000 net diyorsa kafadan içine Agi yi dahil ediyor işverenler. Yanlış bir durum ama yapılıyor işte

  • goldberg  (18.01.17 00:21:09)
BES'le ilgili bir şey bilmiyorum ama bizim şirkette mayışlar net yatıyor ve üzerine AGİ ekleniyor. Evet 2533 tl alacaksın sözleşmede cinlik falan yapmadıysalar.

  • chicha  (18.01.17 00:46:23)
ben şirkette çalışan sayısına göre girişler başlıyor ilk önce 5000 üzeri çalışanları olan firmalardı sanırım tam hatırlamıyorum takvim 2019'a kadar gidiyor, o yüzden senden kesilmeyebilir, sistemden çıkarken verdiğini alıyorsun işte.

edit: agi senin firmanla anlaşmana göredir, şöyle mesela brüt 3000 tl ile anlaştın diyelim, vergilerini ödeyip kalanına agi ekleyip verecektir, yada net 2400 dedi diyelim, bunu aranızdaki konuşma nedir bilmiyorum agi'yi dahil edip mi konuştunuz? yoksa teorik olarak üstüne eklenmelidir, fakat teklifi yapan kişi genelde çalışanlar elime ne kadar geçecek diye sordukları için her şey dahil 2400 demiş olabilir bu durumda net maaşınız 2400-133 olacaktır. o sizinle onun aranızdaki konuşmaya anlaşmaya bağlı.

ayrıca "agi nasıl net maaşa dahildir?" diye şaşıran arkadaşlar esasen net maaş diye bir şey yok, esas olan brüt maaştır, olması gerekende odur senin tazminatın vergin vs. her şey brüt üzerinden hesaplanır, ama çalışan ben nete bakarım net ne gelecek diye soruyor. eğer bu normalse agiyi dahil edip konuşmakta normaldir. tamamen çalışanla iş verenin anlaşmasına bağlı yani.
  • atalet momenti  (18.01.17 00:52:14 ~ 00:57:32)