patrona vize talebi icin ingilizce soru sormak

kisaca ozetlemek gerekirse, sirketin IT konsolosluguyla anlasmasi var. sirket uzerinden gitmis gibi gosterirsem daha fazla vize verirler. onun icin mail aticam. alttaki metni nasil adam ederiz?

not: cok kurumsal bi sirket bole bi talep sacma olur mu veya baska tavsiyeleriniz var mi?

Hi XXX,

I am planning to travel Italy in March.

In order to have longer (3 or 5 years)visa, may it possible to apply the visa via XXX(company name)? If I apply personally, probably I will have max. 1 year visa.

In case of any business travel opportunities for future, the company would save money for 3-5 years from this option.

I am considering to pay all visa expenses by myself.

Kind regards,
Mayeskuel

In case of any business travel opportunities for future, the company would save money for 3-5 years from this option.

para kazaniriz demek yerine bana vize almak gibi bir derdimiz olmaz, ani bir gezi olsa vize almayi beklememiz gerekmez gibi bir sey soyle istersen. sonuna as well as saving money gibi bir sey ekleyebilirsin.

ayrica ikinci cumlede may it de 'be' eksik. would it be de diyebilirsin.
  • kassiopeia  (16.01.17 11:56:14)
patrona değil de önce insan kaynaklarına falan bi sorun. apartman yöneticisinden çok kapıcıyı tanımak daha bi işe yarar çoğu zaman.

  • argent dawn  (16.01.17 12:07:13)
ikya sor +1 muhtemelen kabul etmezler çünkü yalan beyan?

  • freya  (16.01.17 13:55:14)
kabul edip etmeyecegini bilemem de baya kurumsal sirketlerde calistim, bir is gezisi olsun olmasin gitme potansiyeli olan herkese her zaman onceden uzun sureli vize alinir. zaten bu amacla, bir firma ile calisilir ya da sirketin vize birimi olur ve onlar genellikle elciliktekilerle kanki olular. olmayan bir gezi icin gerekiyorsa rezervasyon yapilir, davet mektubu alinir. bu sekilde uzun yillar ne vize icin ne pasaportun yenilenmesi icin para odemedim. siz kurumsal sirketlerde is gezisi oldugunda, 3 ay onceden plan yapiliyor, gidecekler icin vizeye basvuruluyor falan mi saniyorsunuz? cumartesi gece telefon gelip pazartesi yola ciktigimi biliyorum.
ayrica ik'ya sormanin bir faydasi oldugunu dusunmuyorum, kurumsal sirkette ik vize ile ugrasmaz, kaldi ki ugrassa bile elemanin kendi mudurunden ok almadan da boyle bir seye evet diyemez. dolayisiyla illa ki mudur ile gorusulecek.

  • kassiopeia  (16.01.17 14:08:01)
Bence de IK'ya sor.
Bir sorum var, alinma ama patron yabanci oldugu icin soruyorum, sirket yabanci mi? "cok" kurumsal bir sirket demissin. Calisma dili Turkce mi yoksa sikca Ingilizce konusuyor musunuz? Eposta taslaginda hatalarin mevcut ve dilin cok basit seviyede. Turkiyedeki calisma kosullarini bilmiyorum, hic Turkiyede deneyimim olmadi. Merak ettigim icin soruyorum.

  • bioverse leo  (17.01.17 19:05:56)
sirket yabanci. yazismalar ingilizce. ingilizcem de oyle basit seviyede falan degil. 2 ayri dil kursundan teste girdim ve advance seviye cikti. bence sen ya art niyetlisin yada oralarda kicin fazla kalkmis.

cok basit seviye=very basic
bu seviyedeki adam yukaridaki maili yazabilir mi?
  • mayeskuel  (21.01.17 11:13:35 ~ 11:15:48)
>I am considering to pay all visa expenses by myself.

Consider fiilini kullanma, burada "bu ihtimali degerlendiriyorum" anlamina geliyor. Yani vize masraflarini oderim diye dusundum ama kesin degil ha size de odetebilirim gibi bir anlama geliyor.

Kasmadan I am going to pay // I'll pay... dersen daha dogru olur.

dilin "cok basit" seviyede degil ama biraz turkilizce; ne demek istedigin asagi yukari anlasiliyor yine de.
  • robokot  (21.01.17 11:40:50 ~ 11:48:10)
Son olarak, sirket senin sorumlulugunu almak istemeyebilir yani biraz ortama ve ne kadar onemli biri olduguna da bagli. 5 sene icinde sirketten cikmayacaginin / kovulmayacaginin garantisi var mi?

dusun ki sen sirkette sorumlulugu olan birisin, bir calisanin sirket sponsorlugunda vize aldi 1 sene sonra isten cikti, 2 sene sonra italya'ya gitti ve orada bir suc isledi. boyle bir seyin riskini almak ister misin?

dedigim gibi bu dedigim her sirkette gecerli degil; yani sizde yurtdisi seyahatleri ve sirket sponsorlugunda vize alma standart bir seyse olabilir ama cok yapilan bir sey degilse reddedilme olasiligin da olabilir.
  • robokot  (21.01.17 11:52:19)