Sesle ilgili işler

Merhaba,

Genelde insanlar sesimin güzel olduğunu söylüyorlar. Ben de böyle seslendirme falan bir şeyler yapabilir miyim diye düşünüyorum. Nasıl bir yol izleyebilirim? Nerelere başvurabilirim?

Teşekkürler

once diksiyon egitimi almak sart. ses guzelligi yetmiyor. egitim esnasinda da onunla bununla tanisip cevre edinmek, sonrasinda da tv studyolarina ya da dublaj ajanslarina basvurmak gerekiyor.

  • hopeless  (15.01.17 20:45:56)
4 sene profesyonel olarak dublaj yaptım. yüzlerce filmde, dizide, belgeselde yer aldım. bu işe her başlayacak adamın düşündüğü gibi kursa gittim. saçma sapan kurslara para yedirdim. mesleğimi bırakıp, işimden istifa edip seslendirme stüdyolarına gittim. yapabileceğim birçok şeyi yapıp, dublajın her aşamasında yer aldım. çeviri de yaptım, baş rol de oldum, yönetmen de.

sonuç olarak, 2 senedir mesleğimi yapıyorum. okulunu okuduğum, bildiğim işi yapıyorum. uzak durmanı öneririm. hatta şimdiye kadar buradan da sözlükten de birçok kez sorulduğunda cevapladığım gibi, arkana bakmadan kaç. ses güzelliği allah vergisi. diksiyon öğrenerek daha iyi hale getirilebilecek bir şey. stüdyolarda vaktinin tümünü harcamak bir nebze affedilebilecek bir kayıp. para almadan katlanmak büyük aptallık. bu sektörden başarılı bir sanatçı olarak çıkmayı düşünmek ise saçmalık. tiyatroculuk geçmişin varsa, oyunculuk eğitimin varsa, sesini eğitebilmişsen ve en az 2 sene hakkın olan paranı alamadan geçinebilecek kadar maddi yatırımın varsa gel yarın başla.

sesinin güzel olması bu işe başlamak ve bu işte başarılı olabilmen için en önemsiz etkenlerden biri. mikrofon karşısında ve oyunda, yani rolde, ne hale getiriliyor o sesler. kimse sesin güzelmiş deyip rol vermiyor sana maalesef. dublaj ajansı işi falan da yalan. oradaki insanlar zaten seçmece dublaj sanatçıları.

yapmayın. lütfen.
  • ufukcel  (15.01.17 21:27:31)