Damacana Su Bayiliği

Damacana Su bayiliği yapan/yapmış eşi dostu olan var mıdır?
Bir yeri devralmak yerine sıfırdan acsak cok ugrastırır nı müşterileri abone yapmak?

Acacagımız bölgede örnegin erikli dagıtımı yapan bir bayi varsa biz alamıyor muyuz bayilik?

Başka tavsiye önerisi olan varsa dinlemeye hazırım.
Saygı sevgi.

bir insan para kazandıran bir işletmeyi devretmez. ederse de özel sebepleri vardır. mesela nevzat aydın, ileride bir gün bu işi yapmak istemezsem ceketimi alıp çıkabilecek rahatlığım olsun istedim, bu nedenle de yemeksepeti'ni sattım diyor.

ama dediğim gibi işletme sahibinin kişisel gerekçeleri vardır ve satmak istiyordur. bi' şey diyemem.
devir konusunda öncelikle mevcut abone sayısı, aktif abone sayısı, alış, satış ve boş damacana adetleri, taşınmazın kira gideri, taşınmazın diğer giderleri, servis araçlarının yetkinliği, servis araçları dahil işletmeye ait olduğu iddia edilen ve devire konu olan her malın rehin, kredi, ipotek vb. durumu, bayinin firma ile olan anlaşmasının içeriği ve o ana kadar karşılıklı yükümlülüklerinin gerçekleştirilip gerçekleştirilmediği gibi birçok kontrol edilmesi gereken faktör var. her şeyden önemlisi de devire konu olan işletmenin mevcut aboneleri ile olan iletişimini öğrenmelisiniz. en zor kısmı da bu. sipariş verince 15-20 dakikada mı geliyor yoksa 1 saatte gelip kabir azabı mı yaşatıyor? ama bu sorunuzun cevabını pek de kolay alabileceğinizi düşünmüyorum. alsanız bile o cevap ne derece objektif olur bilinmez.

o yüzden bence sıfırdan açmak bu tip aboneli iş modellerinde daha sağlıklı. devir için verilebilecek hava parasının bir kısmı ile açılış kampanyası yaparsınız. bir kısmıyla da etkili ve rahatsızlık vermeden tanıtım yaparsınız. bir insanın gıda alışkanlığını değiştirmek zordur. özellikle de su gibi en temel ihtiyaçta ama insanlara bunu değiştirmeleri için geçerli bi' neden sunulursa başarılı olunur. belki hizmet kaliteniz belki suyunuzun markası belki de fiyatı ve promosyonu. tüm bunlar için ayıracağınız bütçe devir alırken ödeyeceğiniz hava parasından az olacaktır diye düşünüyorum.
ayrıca dükkan açıyorsunuz. bırakın her şeyiniz sıfır olsun. 2 gün sonra keşke almasaydık da açsaydık deme ihtimalinizi gözardı etmeyin.

firmalar belirli aralıklarla bayilik veriyor. açacağınız yere çok yakın erikli varsa vermeyebilirler. su firmalarının iç işleyişi nasıl bilmiyorum ama ticarette alt bayi diye bi' kavram var. erikli ile görüşüldüğünde ilgili bölgeye xxx bayimiz bakıyor o nedenle veremeyiz derse ve siz de illa ki erikli olacak, o olmazsa olmaz derseniz; xxx bayisine gidip belirlenecek sınır içerisinde alt bayi olmak isteyebilirsiniz. ama bu durumda kar marjınız düşecek, hizmet alanınız azalacak ve en önemlisi de ele mahkum olacaksınız.

dışarıdan gözlemlediğim kadarıyla bence su işi kolay gibi görünüp en meşakkatli işlerden biri. bölgeyi hem satış kanallarının yoğunluğu hem de insanların damaca su alışkanlığı açısından değerlendirmek gerekir. 30 dairelik bir binaya haftada kaç kez sucu geliyor, kaç damacana bırakıyor gibi hayati öneme sahip fizibilite raporları oluşturulmalı tüm bölgede.

gece gece bi' yazasım var, denk gelince de aklımdakileri aktarayım istedim. hakkınızda hayırlısı olur umarım. :)
  • isott  (15.01.17 05:43:14)
eyvallah isott gecenin bi yarısı su bayisi açmayı düşündüm sen de uzun uzun aklındakileri anlattın çok teşekkür ederim.

  • skoylu  (15.01.17 06:00:06)
Normalde kâr eden işleymeyi kimse devretmez ama su işi biraz garip, telefon satin almalar kiz calismasi bidon kampanyasi bolge savaslari... Hakikaten cok garip.

Ayrica su isi tamamen paket servis uzerine ve elemanla motorla ugrasmak, her sabah / iki gunde bir yuzlerce suyu indir depola sevkiyat yap cok zor is, hic gorundugu gibi degil dolayisiyla belli bir yasin ustunde olan ve insanlarla ugrasmaktan, amelelikten bikan is yeri sahipleri devredebiliyor.
Hergun satilan ve neredeyse herkesin almak zorunda oldugu bir urun oldugu icin bu ise girismek mantiksiz degil ve bence devralmak daha avantajli.

Erikli devralicaksan firmanin devirden haberdar oldugundam emin ol, normalde bayiler devretmek istediklerini firmaya soyluyorlar firma da once diger bayileri arasinda basarili bulduklarina bu yeri teklif ediyor, kimse talip olmazsa disari sekiyor. Normalde sen talep ettiginde erikli tüm abone sayilarini gunluk haftalik aylik satislari tablo halinde sunar, sunmuyorsa alma.

Devir yapacak adamin kendisi veya akrabalari bolgede baska su bayisi isletiyor olabilir buna dikkat et. Ayrica bazilari bolgedeki rakiplere isyeri telefonlarini satip cikabiliyor fakat bu su anda pek yok cunku artik firmalar bayi telefonlarini kendi uzerlerine yapiyorlar ve bu sekilde habersiz satislarin onune geciyorlar, yine de cok eski bir bayi ise v telefonlari kendi ustune ise boyle bir risk var.

Bunun disinda telefon satmasa da bolgedeki rakip su bayisiyle yine anlasir ve 1-2 ay boyunca erikli istediklerinde anlastigi rakibin suyunu alir goturur, ses cikarmayan musteriyi el altindan devsirir, ihbar olmazsa eriklinin ruhu duyma, sonra kendi dukkanini sana devrettigi anda var gucuyle musterilere kart calismasi yaparak geri kalanlari da devsirmeye calisirlar.

Servis elemani ile musteri iliskisi kuvvetli oldugu icin eleman ne getirise genelde insanlar kabul eder. Genelde insanlar evlerine gelen kuryeye alisiyor ve degisiklikten hoslanmiyorlar zira bir cok insan gelen kuryeyi mutfaga kadar aliyorlar.

Mobildeyim ve pek musait degilim, bi ara eklemeler yapacagim
  • azizakin  (15.01.17 10:04:17)
Hamalligi cok o işin. Kar olayi sehirden sehrr degisir muhtemelen ama hamallık olarak cidden cok. Tir tir su yanasacak ve.onlari indireceksin. Palet palet gelirse onu indirmek icin yine makine lazım. Dağıtım vs. Bedeni cok yorar.

  • westblack  (15.01.17 11:44:54)