Siyahilerin haklarını kazanmalarıyla ilgili film-belgesel önerisi

Annem bu süreci çok merak ettiğini söyledi. Onun da ilgisini çekebilecek, çok teknik olmayan, ailecek izleyebileceğimiz bir film veya belgesel öneriniz varsa bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

"42" filmi Jackie Robinson'ın ırkçılıkla mücadelesini anlatıyor. İzlemeye fırsatım olmadı ama ilginizi çekebilir.

  • dissendium  (15.01.17 00:06:51)
'the helper' hatunla izlemiştik, gözlerimiz dolmuştu. ha '12 years a slave' de iyidir, candır.

  • golgi aygıtı  (15.01.17 00:13:17)
american history x'in konusu civil rights movements (aradığın hak mücadelesinin ismi bu) ile ilgili değil. Selma (Martin Luther King'in yürüyüşü ile ilgili), the long walk home (Parks'ın başlattığı otobüs boykotu hakkında) veya malcolm x izlenebilir belki.

  • protector  (15.01.17 00:13:39 ~ 00:14:28)
  • faik abi  (15.01.17 00:17:14 ~ 00:19:35)
12 years a slave son derece tırt, içi boş bir film. aldığı ödülleri de politik doğrucu sığırlar sayesinde topladı. izlemeyin demiyorum hobi olarak yine izleyin ama siyahilerin haklarını kazanmasıyla veya yaşadıkları acılarla ilgili kayda değer hiçbir şey anlatmıyor. tabu konusu olduğu için adamlar düzgün bir film çıkarmaya zahmet bile etmemiş, nasılsa konu her türlü ödül alacak.

  • der meister  (15.01.17 00:23:10)
nevline nnaji' nin yönettiği "duyulmamış düşünceler" " reflections unheard" siyahi hareketleri sadece kadınların gözüyle anlatan bir belgeseldi. izlemenizi öneririm.

  • birakin mermiler havada kalsin  (15.01.17 00:31:52)
free state of jones

  • blue eyes white dragon  (15.01.17 00:35:55)
To kill a mockingbird. Önce kitabını okumalisin.

  • karacigerim vur kadehlere  (15.01.17 01:02:03)
Amistad

  • Phoebe  (15.01.17 09:33:36)
Irkçılıkla alakalı birçok film izledim ama hakların kazanılmasına yönelik 2 film aklıma geliyor, 2'si de Spielberg filmi: Amistad ve Lincoln.

Biraz araştırınca ise şunların tavsiye edildiğini gördüm:

Malcolm X (1992)

(bkz: freedom riders)

"The African Americans: Many Rivers to Cross": 2013 yapımı 6 bölümlük bir PBS belgeseliymiş. Kölelikten Obama'nın seçimine kadar uzanan süreci ele alıyormuş.

(bkz: the black power mixtape 1967-1975 )

The Rosa Parks Story: 2002 yapımı bir TV filmi. 1955 otobüs boykotunun kıvılcımını çakan Rosa Parks'ın hikayesi anlatılıyormuş.

Selma: Martin Luther King'in 1965'te eşit oy hakkı için başlattığı kampanya sürecini anlatan 2014 yapımı film.
  • kanter  (15.01.17 20:21:13)
Remember the Titans (2000)

  • RedGoldGreen  (15.01.17 20:33:13)