[]

ülkeler hakkında kısa kısa bilgiler veren kitap?

şimdi çok kızmayın ama, şöyle entelektüelin kutsal kitabı formatında, çok saygı değerce olmasa da ülke başına 5-6 sayfa ayıran, o ülkeye ait şu tarihte şu olaylar sonucu kuruldu, bugün şunlarla bilinir gibi yalın, bölüm sonunda fun fact'ler filan içeren türde kitaplar var mıdır ki acaba? kindle'dan böyle bir kitabı baştan sona okuyayım, sonra ilgimi çeken ülkeleri ayrıca okur veya viki'den filan yardırırım diyordum.

coğrafya ve dünya tarihi bilgim de iyidir aslında ama geçtiğimiz gün burkina fasolu bir öğrenciyle 50 metre yürüdük, oralar böyle soğuk değildir herhalde ehuehe'den fazlasını söyleyememek hafiften çaresiz bıraktı beni:)

çok teşekkürler

 
9gagte cikiyor bazen boyle kisa postlar.


  • condom kurşunu  (14.01.17 02:05:32) 
www.youtube.com aradığın şey bu aslında ama şöyle bi sıkıntı var alfabetik gidiyor ve sıra henüz gabon'da.. ama burkina faso işlendi mesela :D bunun dışında ekşiden ülkelerle ilgili başlıklara bakabilirsin, dünya coğrafyası araştırmayı ve yeni bi şey öğrenmeyi en sevdiğim konudur, ve bilgi birikimimin de iyi olduğuna inanıyorum bu konuda ekşi ve wiki büyük yardımcı oldu bana. wiki'de ingilizcen varsa mutlaka ingilizce başlıklara bak. bunlar dışında redditten country balls başlığını takip et, karikatürize şekilde ülkeler arasındaki ilişkileri ve ülkelerin karekteristik yönlerini çok iyi öğrenirsin.

dediğin gibi bi kitap olsa on kez falan okurdum herhalde ama dünyada yaklaşık 200 ülke var(tam sayısı 195 ama baktığın açıya göre değişir) yani dediğin gibi bir kitap 1000 sayfayı falan geçer.

9gag için de country sekmesi açıldı sadece ülkelerle ilgili postlar var orada, olara bakabilirsin daha çabuk olur.
  • nundu  (14.01.17 04:41:48) 
Kitap değil ama kutsal bilgi bakımından ben hem güncel hem de istediğim detayları vermesi açısından cia World factbook kullanırım www.cia.gov


  • candanag  (14.01.17 12:12:54 ~ 12:13:30) 
@nundu şahane youtube kanalıymış. geçekten tam aradığım olay, kitap formatında olmaması hariç. 9gag'aki country section da çok hoşuma gitti, hiç görmemişim onu :)

infografiklere ve country ball'lara 9gag veya imgur'da denk geliyordum zaman zaman. kitap arayışım da devam ediyor bulursam paylaşırım. hepinize teşekkürler.
  • kaichi  (16.01.17 01:42:26) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.