excel sorusu - düşeyara

şimdi, sorunu nasıl anlatacağımı bilmiyorum umarım anlarsınız.

i.hizliresim.com

soldaki 4 rakamına denk gelen bir koordinat var ama sağda ilk gördüğü 4ün sağındaki koordinatı alıyor. hata bu yani. mesela 2. 4 için sağdanda 2. 4ü almıyor veya karmaşık almıyor soldaki 4ün sağındaki koordinatları görürseniz hep aynı. bu sorunu nasıl çözerim?

yazdıklarından hiçbir şey anlaşılmıyor. çalıştığın o sayfanın tamamının görüntüsünü koy

  • japan  (13.01.17 14:28:25)
abi bak solda ve sağda birden fazla 4 var. amaç sola düşeyara yazıp sağdaki 4ün yanındaki koordinatı soldakinin yanına yazmak buraya kadar tamam mı?

şimdi düşeyara yazıyorum sağda ilk gördüğü 4ün yanındaki koordinatı alıyor ama sağda başka 4te var onları görmezden geliyor, bi tane gördüm onu aliyim diyor makina ve soldaki 4lerin hepsine sağdaki 1 tane 4te gördüğü koordinatı yazıyor burayı da anlatabildim mi?
  • freetakilir  (13.01.17 14:37:29)
ilk gördüğü 4'ün karşısındakini alması normal, ilk gördüğünü 4'ün yanındakini alır zaten.
sen hangisini almak istiyorsun nereden bilsin ki makine?

ben de yanlış anlamış olabilirim soruyu, bence görseli daha açıklayıcı yap. E neresi G neresi belli değil.
  • orange coffee  (13.01.17 14:57:05 ~ 15:00:10)
düşeyara'nın olayı o. ilk gördüğü yerdeki değeri alır ve döngüyü keser. 4'ten başka kriter varsa şuradan nasıl yapılacağını öğrenebilirsin: exceljet.net

  • himmet dayi  (13.01.17 15:23:20)
ne sordun anlamadım ama b:b değil de mesela b2 yazsana lookup value yerine, sorunun her ne ise bütün sütunu aramaya calıstıgın icin olabilir

  • çakıstes  (13.01.17 15:31:06)
@çakıstes o zaman birinden tutup aşağı çekince yine tüm listeyi görecek ve ilk 4ün yanındakileri alacak

biliyorum zaten ilk 4ün yanındakini aldığını bende diyorum ki 2. ve diğer 4ün yanındakileri nasıl aldırırım..
  • freetakilir  (13.01.17 17:12:32)
Düşeyara senin isteğin için yetersiz.
Makro ya da custom formül kullanman lazım.

  • cakabo  (13.01.17 23:37:26)
onu nasıl yazarım?

  • freetakilir  (14.01.17 15:44:02)
Visual Basic bilmiyorsan yazamazsın.

  • cakabo  (14.01.17 19:09:09)
bilmiyorum :(

işin kötüsü olay şu attığım ssde bitmiyor tam 5000 tane veri var :(
  • freetakilir  (14.01.17 19:52:02)