Normalden fazla kira zammi isteyen ev sahibi ve bilirkisi sorunsali

Dun sorup cevap alamadigim soruyu bir umut tekrarlamak istiyorum. Bir avukat, hak hukuk bilen ya da benzer surecleri yasayan birileri yardimci olursa cok sevinecegim.
Copy paste icin kusura bakmayin ama olabildigince ozetlemeye calistim zaten durumu.
eldekiler:
7 yıl önce ocak ayı sonunda başlayan kontrat.
7 yıldır zamanında (otomatik ödeme) ödenen kira.
Herhangi bir yaramazlık yapmayan uslu kiracılar.
Değerlenen muhit.
Geçen sene tefe-tüfe dışında yapılan 200 tl zam. (1200'den 1400'e)
Daha da değerlenen muhit.

bu arada:
ev sahibinin istediği kira: 1800 tl.
(biz hadi gönlün olsun diye 1600'e fitiz.)
ev sahibinin istediği: bilirkişi ile kira tespiti

elde olmayanlar:
herhangi bir ihtar, dava mektubu, adli belge vs.
7 yıl içinde imzalanmış herhangi bir tahliye taahhütnamesi.

sorular:
1- ev sahibinin kiracıyı sebepsiz çıkarma süresi 10 yıl diye biliyorum?
2- sanıyorum ki zaten ihtar süresini aştık? (ay sonuna 2 hafta kaldı)
3- Bu durumda bilirkişi ile kira tespiti sürecine girdik diyelim (zaten herkes o dava bi yıl daha uzar siz orana göre yatırmaya devam edin diyor.) bilirkişi de evin kirasını 2000+ olarak belirledi (daha bile fazla olabilir cidden.)
biz bilirkişinin belirlediği miktarda yatırmak zorunda mı kalırız?
4- öyle bir zorunluluk yok ise normal zam oranından yatırmaya devam ettiğimiz durumda süreç nasıl işler?
5- bilirkişi ücretini de bize kilitlemesin?
6- Dava açsa, (henüz elimizde herhangi bir ihtar olmadığını yinelemek istiyorum) açabilir mi ki, kazanma durumu nedir?
7- kazandığı durumda dava ve tüm diğer masraflar bize kalıyor öyle değil mi?

ev sahibi karşı komşumuz. her türlü biz haklı çıktık ve 1400+hukuki zam miktarı ile ödemeye devam ediyoruz diyelim. Her gün türlü çirkinliklerle günümüzü karartmaya hevesli.
Daha ucuz ya da daha yeni bir alternatif bulmadan çıkmak istemiyoruz fakat dediğim gibi, biz haklı çıkarsak vay halimize.

7 yıl önceki kontrat elinizde mi? o zamandan bugüne ÜFE ile arttırınca kaç oluyor baktınız mı?

  • 507  (13.01.17 14:01:51)
Civardaki kiralık ev fiyatlarına bakın ortalamasını alın bilirkişi bu rakamı yazar. Çokta zorlamayin bilirkişi rakam artırır muhit değerli ise.

  • Fritz-X  (13.01.17 14:21:05)
@507, her yıl zaten belirlenen orana göre artış yapıldı ve bugün normalin üstünde istediği için soruyu sormuştum. Yani evet max 1500 yapar hadi 1550 filan olsun ki biz 1600e anlaşmaya çalışıyoruz nuh diyor başka bir şey demiyor.

@fritzx, anladım haklısın.

sürecin nasıl işleyeceği konusunda bilgisi olan da varsa ve yazarsa cok memnun olucam
  • imfhh  (13.01.17 19:04:11)
  • 507  (13.01.17 23:49:13 ~ 14.01.17 01:50:28)