Hangi kitaba başlayayım?

1-Karamazov Kardeşler
2-İçimizdeki Şeytan
3-Tehlikeli Oyunlar
4-G.orwelll-1984 veya Hayvan Çiftliği
5-Bülbülü Öldürmek

Şimdilik köşede bekleyenler bunlar.

G.orwelll - 1984 diyorum. ufuk açıcı ve farkındalık yaratan bir eser.

  • halitkin  (11.01.17 22:44:25)
Karamazov Kardeşler, Dostoyevski'nin bayağı coştuğu bir eser. Bence onu okumalısın.

  • dissendium  (11.01.17 22:45:06)
Tehlikeli Oyunlar

  • clones  (11.01.17 22:45:31)
G.orwelll-1984

  • ontheroad  (11.01.17 22:46:47)
ben 1984 ve kardeşler pide'yi okudum sadece. bir rus edebiyatı hastası olarak 1984'u öne koyarım. muhteşem bir şey. hem okuması da şaşırtıcı derecede kolay, yağ gibi akıyor. celal üster çevirisini öneririm, gerçi kenarda bekliyorlar demişsin ama olsun başkaları için tavsiye olur belki. yalnız önsözü falan okuma, çatır çatır spoiler veriyor. sadece 1984'le ilgili de değil :)

karamazov kardeşler de muhteşem bir eser ama 1984'e kıyasla daha ağır olduğunu düşünüyorum, sakin sakin okumalık. ben o yüzden önce 1984'ü çıkarırdım aradan.
  • der meister  (11.01.17 22:47:17 ~ 22:47:39)
2'yi okumadım.
Etkilenme sırası (azdan çoğa göre): 5-4-1-3

  • gkct  (11.01.17 22:51:35)
Orwell okuyacaksan önce Hayvan Çiftliği'ni sonra 1984'ü oku. yazılma sırası da bu zaten. 1984'ü önce okursan Hayvan Çiftliği, kötü bir kopya gibi gelir sana ama tersini yaparsan, adamın kurgusundaki gelişmeyi de görmüş olursun. her anlamdaki gelişmeyi.

Ama distopya okuyacaksan da ilk bende "Biz" ile başla, Orwell'in esinlendiği, türünün efsanesi Rus romanı.

5-Bülbülü öldürmek, çok güzel akan çok güzel bir kitap. Bununla da başlayabilirsin.

1-Karamazov kardeşlere bulaşma eğer uzun kitaplar okumadıysan hiç.
  • senialanaglasinalsinsikinicaliyabaglasin_yine  (11.01.17 22:53:37)
4 önde gibi şuanlık.
@der meister dostum önsözle pek işim olmuyor zaten, yine de ne olur ne olmaz iyi oldu söylediğin :)

  • six packsiz  (11.01.17 22:55:47)
Ayrıca eğer sözelciysen ve matematiksel terimlerden uzaksan, örneğin; sonsuzluk, integral, türev, sıfır, belirsizlik gibi, BİZ seni sıkabilir. çünkü matematiksel terimlerin anlamları üzerine kurulu anlatımı. tabi onları soyutlaştırıp başka şeylerle eşleştiriyor ama yine de temelde bu amca ne diyor diyebilmek için bilmekte fayda var.

  • senialanaglasinalsinsikinicaliyabaglasin_yine  (11.01.17 22:59:00)
Hayvan Çiftliği

  • matilda  (11.01.17 22:59:21)

  • eksisozluk kullanici sozlesmesini okudum  (11.01.17 23:00:34)
rahat ve kolay okunmaya bakacaksan:

(3'ü okumadım)
  • cemallamec  (11.01.17 23:00:55)
Hayvan çiftliği. Ben pek severek okudum. Ince bir kitap olmasina ragmen genis sekilde bakildiginda insana cok sey katiyor. Sonrasında 1984'u okursunuz.

Tehlikeli oyunlar da bunlardan sonra gelebilir bence.
  • fraise  (11.01.17 23:02:53)
karamazov için nihal taluy ya da ergin altay çevirisine bak. kötü çevirilerden okuma. tam metin olduğuna emin ol. asıl kitap ikincisidir. büyük engizisyoncuyu birkaç kere oku.
  • ercumentcozer  (11.01.17 23:04:34)
@senialanaglasinalsinsikinicaliyabaglasin_yine
İlk hayvan çiftliği sonra 1984 fikri de iyi fikir gibi. Tehlikeli oyunlar okumadan tutunamayanları okumak gibi bir hata yaptım, baya bir ağır gelmişti.Bunda bari yapmayayım.
Kalın kitaplar okuyorum da akıcı olması gerek, karamazov akıcı diyorlar :)
  • six packsiz  (11.01.17 23:09:27)
@ercumentcozer Nilay Taluy var. İş bankası yayınlarıysa hiç düşünmeden alıyorum genelde.

  • six packsiz  (11.01.17 23:13:18)
Başlamak için hangisini seçersin bilmiyorum ama şundan emin olabilirsin bu listedeki kitapların hepsi iyi, hepsi kaliteli. Rastgele seçsen de pişman olmazsın yani. Sorunun cevabına gelirsek, kalbimin cevabı Tehlikeli Oyunlar, aklımın cevabı 1984.

Hatta şöyle bir sıralama yapabilirim:

Tehlikeli Oyunlar > 1984 > Karamazov Kardeşler > Hayvan Çiftliği > İçimizdeki Şeytan > Bülbülü Öldürmek
  • papillon7  (11.01.17 23:13:28)
karamazovlar'ı keşke okumamış olsam, o zevki tekrar sıfırdan tatsam diyorum bazen. daha iyisini okumadım şimdiye dek. karamazovlar diyorum ben de.

  • lesmiserables  (12.01.17 00:06:49)
Kesinlikle 1984.
Tam şu zamanda okunacak kitap.

  • megalomaniac  (12.01.17 01:15:58)