Yurt dışı yüksek lisans ücretleri

Sevgili arkadaşlar biraz geç kalıyorum sanırım başvuru için bu sebeple hızlıca tarama yapmam lazım.

Bildiğiniz, üniversite ücretlerinin düşük olduğu ülkeler hangileri? Avrupa için soruyorum genel olarak. Misal Almanya'da baya bizim harç gibi az bir miktar ödeniyor yıllık ücret olarak ama İngiltere'de üniversiteler binlerce pound istiyor bir dönem için. Onun haricinde sanırım Fransa'da Almanya gibi, üniversite ücretleri düşük. İsveç'le Finlandiya'da da eskiden ya tamamen ücretsizdi ya da çok cüzi bir şey alıyorlardı ancak şimdi kalktı o non eu vatandaşlar için.
Başkaca da fikrim yok.

Sizin bildiğiniz nireler var?
Bir de bunlara ek olarak Güney Afrika ve Yeni Zelanda'nın eğitim ücretleri konusunda fikri olan var mıdır?

Yeni Zelanda'da lisansüstü eğitim hakkında bilgi veren şu entry belki işinize yarar: (git:eksisozluk.com )

  • lafıolmaz  (11.01.17 22:05:38 ~ 22:09:47)
almanya ve fransa için minimum aylık 1000€ ayır en az 1 senelik, 12000€ cebinde olsun.

okul ücreti düşük ama almanca bilmeden almanyaya girişme. hüsran olabilir.
  • kurnaz  (11.01.17 22:19:54)
beklentin nedir, uyar mı bilmiyorum ama estonya'da 1.5-7 bin euro arasında değişiyor. ülkenin kendisi çok pahalı olmadığı için benim gibi ölücü bir fakir değilsen düşünülmeyecek yer değil. direkt yer imlerimde kayıtlıydı bu link tartu için,

www.ut.ee

alanını ve estonya'nın ne kadar uygun olacağını bilmiyorum ama ben imkânım olsa ilk olarak estonya'yı düşünürüm kendim için. hem sevdiğim ülkelere çok yakın, hepsinden önemlisi kendisi çok sevdiğim bir ülke. hem ucuz. küçük. rusya bir gece ansızın 82 tallinn 83 tartu yapmadığı sürece oldukça güvenli. ne terör olur ne bi' şey. minnak ülke zaten. kafan rahat olur mis gibi oooh.
  • der meister  (11.01.17 22:33:12)