[]

suriye gibi olur muyuz?

sonsuz bi bilgi ve analiz kirliliği var ama duyurunun genç dimağlarının fikirlerini merak ediyorum. hani cokca karsımıza cıkan bir suriyeli'nin ağzından dökülen şu sözler var 'başka şehirlerde bi şeyler oluyo bombalar falan patlıyo ama biz hayatımıza devam ediyoduk ta ki yasadıgımız yerlere de sıçrayana kadar' bölünecek miyiz? kaçacak mıyız? ilk leş kargaları kimler olur? ilk fareler kimler olur? yurtdısına kapağı atalım mı? çolugumuz cocugumuzun geleceği ne olacak? ne düşünüyosunuz?
 
şahsen kısa vadede ülkenin geleceğini parlak görmüyorum ve imkânım olsa yurtdışına yerleşirdim ama suriye kadar olacağımızı da düşünmüyorum. türkiye'nin dağılmaması için herkes elinden geleni yapacaktır bence çünkü ikinci bir mülteci dalgası avrupa'yı çökertir muhtemelen. "ülkemizi garıştırıyorlar!" veya "üllümünati iç savaşa izin vermez!" demiyorum ama sonuç olarak ülkelerin, grupların, hükümetlerin vs. çıkarlarına göre şekilleniyor çoğu şey. belki yanlış düşünüyorumdur ama bulgaristan ve yunanistan'a sınırı olan, yunan adalarına botla geçilebilen 80 milyonluk bir ülke karışırsa dünya savaşı çıkar gibime geliyor.

en fazla akp yönetiminde fazlasıyla kaotik, güvensiz ve fakir bir ülkeye dönüşürüz gibime geliyor. ölüm korkusuyla yaşarız, sefalet yaşarız, belki trafikte korna çaldığımız için öldürülürüz ama genel olarak iç savaş çıkmaz.

benim düşündüğüm ve umduğum bu ama diğer ihtimallerin gerçekleşmesini de gayet mümkün buluyorum, yani iç savaş çıkarsa şaşırmam pek.
  • der meister  (11.01.17 19:03:01) 
bizde olacak şey, suriye'den çok daha derin ve kalıcı olacaktır öncelikle. buna kuşkunuz olmasın.

emin olun, suriye'nin 'suriye' olmaya başladığı dönemde bile durum ülkemizdeki kadar karmaşık ve karamsar değildi. onlarda bir anda olup bitti ve etkisi 6 yıldır sürüyor.

bizde durum çok ama çok daha karamsar. muhtemelen ülke darmadağın olana kadar sonu gelmeyecek.

önümüzde iki seçenek var

1. askeri darbe olacak
2. yunanistan vb. bir balkan ülkesiyle savaşa gireceğiz (şaka değil)
  • tchuck  (11.01.17 19:05:29) 
@tchuck, ikinci ihtimali düşünmenin sebebi nedir? yunanistan da türkiye de nato üyesi şu an. ayrılıp dalacağız mı diyorsun? ilk kez senden duydum bunu.


  • der meister  (11.01.17 19:08:27 ~ 19:08:52) 
thuck gercekten bilmediğimden soruyorum neden bi balkan ülkesiyle savasa giriyoruz hicbiriyle bi sorunumuz yok su an sanırım amerika israil ve rusya haric. yanlıs biliyosam düzeltin lütfen.


  • benmari usulu  (11.01.17 19:09:53) 
bakalım reis başganlığı alınca ne yapacak? yani bütün bu terör dümeni başkanlık için miydi? sonrasında ne olacak onu görmek lazım. tabi bak alırsa demiyorum kesin alacak. sandıkta alamasa bile sonuçlarda alacak. hayır çıkar diye beklentiye girmeyelim, hayır oyu kullanacak olsam da.
bu arada türkiye bir ülkeyle savaşacaksa bu rusya olur.

  • cekilmis gayfe  (11.01.17 19:32:46) 
arkadaşlar savaş genelde tahmin dahi edemeyeceğiniz yerlerden, aklınızın bile almayacağı sebeplerden çıkar bir anda.

ben size senaryolardan birini söyleyeyim;

kıbrısta şu sıralar müzakereler dönüyor, muhtemelen kıbrıs birleşecek ve türkiye bunun dışında duruyor. müzakereler sonuçlandığında kıbrıs'a "birleşmiyorsunuz" diyerek asker indirebiliriz, yunanistan da karşılık olarak asker indirebilir ve sıcak çatışma ortamı dahi çıkabilir.

suriye, ırak vb. yıkık ülkelerle savaşa girmemiz zaten mümkün değil. ve bu derece hızlı dibe çöken ekonomilerin tek çıkış noktası da savaştır. tarih ortada, ülkeler bu gibi durumların sonunda her zaman savaşa girmiştir. ben çok detaylı yazmak istemiyorum ama bu balkan savaşlarına dair internette bir sürü yazı okuyabilirsiniz.
  • tchuck  (11.01.17 19:33:56) 
Evet.


  • utkumon  (11.01.17 20:02:24) 
olduk gibi sanki.


  • burya  (11.01.17 20:14:36) 
Bence Türkiye'nin bölünmesi yahut bir iç savaş ne islam ülkelerine yarar,ne avrupaya yarar, ne rusyaya ne natoya. çok analiz kasamayacağım ama Türkiye'nin jeopolitik, siyasi ve askeri konumu şu anda eskiye göre daha önemli bir yer tutuyor sanki. 600 km sınırımızın olduğu suriyede bugün yedi düvel çarpışıyor. önümüzdeki yıllar nelere gebe bilemeyiz ama sanırım bu günlerden daha iyi olmayacak...


  • demirr  (12.01.17 02:15:02) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.