10 ocak 2017 merkez bankası'nın dolar'a müdahalesi

Bu başlık altında faiz arttırımından bahsedilmiş. Bu ne demek biraz açıklayabilir misiniz.

eksisozluk.com

Bunda da faiz arttırımı olmadan yabancı yatırımcıyı tutamazsınız demiş. ne demek istiyor?

eksisozluk.com

faiz artırınca yabancı yatırımcı parasını getirir faize yatırır faizden para kazanır. bu durumda ülkeye döviz girişi olur ve dolar düşer. pazarda domates fazla olursa fiyat ucuz olur en basit mantığıyla.

  • ougkour  (10.01.17 16:42:10)
ben ekonomiden zerre anlamam, eğitim almadım ama bilen biri gelene kadar kendi anladığımı yazayım.

elimde bir miktar para var. bunu değerlendirmek istiyorum. kendi ülkemde bankaya yatırsam çok düşük para faiz veriyor bir bokuma yaramıyor. bir bakıyorum kamboçya bir gecede %100 faiz veriyor. o zaman kendi ülkemde tutmuyorum gidip kamboçya'ya yatırıyorum.

o sırada tayvan %200 faiz veriyor. kamboçyadan paramı çekiyorum tayvan'a götürüyorum.

sayıları tabii abartarak yazdım ama faiz arttırımının etkisini böyle canlandırıyorum kafamda nedense.
  • levpontryagin  (10.01.17 16:46:32)
diyor ki;

yabancı geldi, ülkene 1.000.000 dolar ile giriş yaptı. yani 1.000.000 dolarlık türk lirası aldı.

faiz üzerinden hesaplanınca %10 civarı getirisi oldu.
2 sene sonra türkiyeden çıkmaya karar verdi.

türk parasını dolar yapacak. ama o da ne, 600bin dolara anca çevirebildi.

adamın parası eridi gitti.
o yüzden kimse para sokmaz ülkeye. özet bu.
  • tchuck  (10.01.17 16:51:16)