[]

ufak bir matematik sorusu
aynı ürünün biri 1000gr 16lira diğeri 700 gr 13lira.En ucuza geleni bulmak için en kolay nasıl hesaplarız?

x grami ne kadar olduğunu hesaplarsan kıyaslama yapabilirsin. x burada ortak bir katı olacak 700 ün ve 1000 in: mesela 7000 olsun kolay olması için. ilki 7000gr 7x16=112 tl, ikincisi 7000gr 10x13=130 tl eder. Yani ikinci yazdığım daha pahalıymış
- leben
(10.01.17 15:01:07 ~ 15:02:18)

fiyat'ı gram'a böl.
16/1000 = 0.016
13/700 = 0.018 (gramı daha pahalı)
gram mı bölünecek fiyat mı diye kafan karışırsa, fiyat/gram = f/g = fg = fethullah gülen
aha burdan hatırlarsın, ülkeyi bölecekti falan diye :P
16/1000 = 0.016
13/700 = 0.018 (gramı daha pahalı)
gram mı bölünecek fiyat mı diye kafan karışırsa, fiyat/gram = f/g = fg = fethullah gülen
aha burdan hatırlarsın, ülkeyi bölecekti falan diye :P
- harzem
(10.01.17 15:06:56 ~ 15:07:56)

orda 16ya 1000e bölerken diğerinde 13/700 bölüyoruz.eşit rakamlarla bölmüyoruz, nasıl doğru hesaplama oluyor?
- karamgri
(10.01.17 15:41:07)

direk 100 gramını bul.birini 10'a diğerini 7'e böl.
- iste bu ironi
(10.01.17 17:14:13)
1