[]

Kuru mamayı yumuşatmak

Selam

Kedimin bebeklikte geçirdiği çok ağır bir rahatsızlıktan kalma diş eti hastalığı var. Diş etleri kırmızı kırmızı ve bu ara şişmiş vaziyette. Hekime götür demeyin götüremiyorum hem maddi hem de coğrafi sebeplerden dolayı. Bu arkadaş 1.5 yaşında tekir, kısırlaştırılmış erkek. Diş etlerindeki rahatsızlıktan dolayı kuru mamayı çiğneyemiyor. Sürekli yaş mama istiyor. Sık sık bağırsaklarının olduğu karın bölgesini yokluyorum çok sert olduğu zamanlar oluyor. O zaman kedi maltı veriyorum belki bağırsaklar biraz yumuşar diye. Ama elbette çözüm değil.

Bu arkadaşa mamasını yumuşatıp vermek istedim ama suyla yumuşatınca yemiyor. Kuru kuru iken çiğnemeden yutuyor, kusup tekrar yiyor yumuşadığı için. Çok iğrencim afedersiniz. Ama vaziyet bu.

Ben şimdi bu oğlanın mamasını neyle yumuşatmalıyım? Bi de dün tavuk ciğeri yaptım verdim yemedi hıyar. Ne yapsam nasıl yapsam bu oğlana destek olmuş olurum yahu...

 
Hızla kilo kaybedecek. Sütle ıslat. Tutarsa tadını, ömrü uzar. İş çok kötüyse ya da kötüleşirse vet de bir şey yapamıyor.
Süt çok çok az olmalı tabii, sindiremez ishal yapar.

  • kargn  (10.01.17 12:54:28) 
@kargn

Aksine kilo alıyor. Nasıl oluyor anlamadım. Taaa hekim onu ölümden kurtardığından beri bu yavru kuru mama çiğneyemiyor, yani 1 yılı geçmiştir. Bu kadar zaman bu şekilde beslendi ama daha dayanamıyorum da, biz de hiç ferah değiliz maddi anlamda, buncağızımı da rutin kontrollerine götüremiyorum kaç ay oldu... Napıcam bilmiyorum. Sütü sulandırıp onunla mı ıslatsam??
  • yaren  (10.01.17 12:59:51) 
kemik suyula ıslatın. kemiği çok ucuza hatta bedavaya temin edebilirsiniz.


  • innerbliss  (10.01.17 13:03:45) 
Gelişme çağında diye oluyor belki. 10 yaşında bir kedim vardı geçen yıl banageldiğinde diş eti sorunu vardı, ben fark edene kadar zayıflamış. Üç ayda falan anlayabildim hafiflediğini. Vet dişten tartar temizledi falan ama işe yaramadı. İştah gitti, antibiyotik yaramadı.
Çevrede hayvan hastanesi veterinerlik fakültesi vs var mı?

  • kargn  (10.01.17 13:06:51) 
Var da çok uzak. 45-50 km vardır. Burda evdev çıksan eve girememe ihtimali var, Ankara'daki en yüksek tepede oturuyoruz nerdeyse. Yokuşları çok dik ve çok fazla esen bir yer olduğu için de herhangi bir yağış anında buza dönüşebiliyor. Yani gidiş geliş çok problem şu ara. Hava biraz sakinleşince götüreyim.


  • yaren  (10.01.17 13:34:15) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.