Forex'teki paramızı dolar olarak çekebilir miyiz?

Forex'ten dolar satın aldık diyelim. Sonra bu parayı TL'ye çevirmeden tekrar dolar cinsinden banka mevduat (dolar cinsi tabii ki) hesabımıza aktarabilir miyiz?

forex hesabi actiginda bunu belli bir para birimi uzerinden aciyorsun. mesela dolar hesabi euro hesabi veya TL hesabi ve. teminatin o para biriminde duruyor ve kazancin o para cinsinden oluyor. mesela dolar hesabin varsa ve USDTRY sell verdiysen (USD satip TL aldiysan), USDTRY dusunce elde ettigin kar yine dolar uzerinden teminatina ekleniyor. cekmek istedigin zaman takasbanktan yine o para biriminden cekiyorsun. yani hesabinin para birimi ne ise karin zararin o para cinsinden oluyor hangi parayla islem acarsan ac, ve cektiginde de o para biriminden cekiyorsun.

  • robokot  (09.01.17 21:11:16)
Şu an gerçek TL hesabım var. Oraya biraz para aktarıp dolar satın almak istiyorum. Daha sonra da hesabımdaki miktarı dolar olarak çekebilir miyim?
Yoksa rn baştan yeni bir dolar hesabı mı açmalıyım forexte?

  • kedi sahibinin el kitabı  (09.01.17 21:21:51)
İkinci sorum saçma olmuş. Anladım demek istediğinizi, teşekkür ederim.

  • kedi sahibinin el kitabı  (09.01.17 21:35:59)
Rica ederim, daha acik olmasi adina, dolar temelli bir forex hesabi actiracaksaniz once su anki paranizi (ne kadar teminat yatiracaksaniz) dolara cevirip forex hesabina teminat olarak o sekilde yatiriyorsunuz. Siz daha sonra atiyorum EURJPY islemi bile acsaniz al veya sat, kar ve zarar dolar uzerinden hesaplanarak ve dolar olarak teminatiniza yansir. EURJPY buy isleminden kar ederseniz (euro japon yenine gore deger kazanirsa) atiyorum teminatiniz 5000$ iken 5100$ oluverir. Cektiginiz zaman yine dolar olarak cekersiniz zaten baska turlu cekemezsiniz.

Ha ben su anda dolar almak istemiyorum derseniz, atiyorum 5000$ teminatli hesap acmak istediniz ama su an teminatiniz dolar olsun istemiyorsunuz. Yine TL nizi 5000$ a cevirin, forex hesabina yatirin, sonra USDTRY paritesinde 0.05 lot sell emri verin. Yani dolar satin. Ayni seye gelecektir, USDTRY duserse teminatinizdaki 5000$ degeri duser ama 0,05 lot sell emriniz kara gecer, yani birinin zarari digerinin kari birbirine denk gelir. Sell pozisyonunda zaten +gunluk swap eklenir hesabiniza USDTRY icin.
  • robokot  (09.01.17 22:12:21 ~ 22:17:05)