110 bg edc 1.5 dci motorun 7.9-8 litre yakması normal mi?

yol bilgisayarının yalancısıyım. 8 gösteriyor essek.

Genelde şehir ici oldu ama şehir ici icin bile fazla değil mi bu? ortalaması 5.5 6 lt.

katalog verileri bir yalandan ibaret, referans noktanız o olmasın.

istanbul'da şehir içi 7-8 mümkün olabilir.
  • thugster  (08.01.17 17:23:19 ~ 17:24:00)
Yeni aldiysaniz yakit ilk baslarda fazla olur. Kar lastigi de tuketimi artirir.

  • marcelorios  (08.01.17 17:24:05)
fabrika ortalaması mı? senin ortalaman mı?

hava soğuk. dizeller geç ısınıyor. şehir içi kullanıyorsan araç ısınamadan duruyorsundur muhtemelen. falanlar filanlar.
  • alperz  (08.01.17 17:24:38)
otomatik vites mi diyecem ama otomatiğe bile çok. arabayı çok mu bağırtıyorsun ne yapıyorsun?

  • cekilmis gayfe  (08.01.17 17:26:46)
@cekilmis kayfe evet otomatik vites.

enjektorlerde mi bir problem var acaba?

bi de katalog verisi vs diyenler, yasayan ornekleri aynı arabada 5-6 arası yakıyorlar.

acaba hava sovuk diye mi la?
  • anonymice  (08.01.17 17:28:49 ~ 17:30:10)
sürüş modu falan var mı? sport modda ise moturu bağırtana kadar vites değiştirmez. eğer her şey normalse mekanik bir sorun olmalı.

  • cekilmis gayfe  (08.01.17 17:30:31)
Aşırı soğuk ve karlı trafikte olur.

  • adivar  (08.01.17 18:09:25)
Fluence ile 6-6.5.

  • Lim5  (08.01.17 20:01:37)
şehiriçi kullanımın ağırlıkta ise, dur kalk bol ise, seri kalkışlar yapıyorsan çok normal. şehirlerarası ise 150 üzeri hızda gidiyorsan bu da aynı seviyelerde tüketim yaratır.

(65 bg 1.5 dci motor araba ile bile 7.2 ortalama yapılabiliyor)
  • sttc  (08.01.17 20:07:43)
renault talissmann, nissan x-trail, dacia duster 4x4 vb. gibi ağır kasa araçlar ise, normal.

ama normal ağırlıktaki araçlardan biri ise, fazla. kullanım sorunu olabilir. bir de pompa ölçümü kaç çıkıyor, o önemli.
  • babilbaligi  (09.01.17 09:56:17)
2006 volvo otomatik s60 2.5 d5 kullanıyorum. volvolar ağırdır ve bu aracım da 2 tona yakın ve gayet seri. ekonomik şekilde sürmüyorum aracımı fakat ankara şehir içi max. 7.2lt. ekran verisini de km/tl hesabı yaparak doğruladım. dizel olduğunu tekrar söyleyeyim.

araç çok yakıyormuş yau. ben o rakamı 10 senelik 1.4 122bg tsi jetta da şehir içi görüyorum.

2. bir seçenek olarak eğer aracınız yeniyse verdiği rakam normaldir. ve her 100 km de bir veriler güncellenerek daha doğru tahminlerde bulunabilir. 5000km den sonra ise artık yakın değerler görülür. en azından kullandığım araçlarımda bunu deneyimledim.

fakat söylenildiği gibi yol bilgisayarını referans almama gibi durum olmamalı. belki nokta atışı tahminde bulunmaz ama yaklaşık bir değer söyleyebilir. eğer bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız taksici usulü bir ölçüm yapmalısınız. ancak bu şekilde yakın bir değer elde edebilirsiniz. bundan sonra bir sorun olup olmadığını anlayabilirsiniz.
  • sengdil semir  (09.01.17 10:12:08)