Arabayı çalıştırayım mı?

Dün akşamdan beri hiç çalıştırmadım. Sizce çalıştırıp motoru ısıtıp kapatayım mı? Sıkıntı olur mu daha sonra.
Bir de üzerini temizlesem mi? Buzları v.s.
Arabayla ilk kışım olduğu için cahilim bu konuda :D

Arabanızı arada çalıştırıp tekrar soğumaya bırakmanızın bir işe yarayacağını sanmıyorum. Eğer arabanızı gerçekten kullanacaksanız tabiki öncelikle üzerini temizlemekte fayda var.

  • birak bu isleri  (07.01.17 14:35:47)
Çalıştırmanız faydalı olacaktır. En azından akü kendini toparlar. 15 dakika çalışması yeterli.

  • teknikekip  (07.01.17 14:53:09)
Eger kullanmayacaksan hic elleme degme.bosu bosuna motoru isitip sogutmaya gerek yok.mumkun oldugunca kendisinin cozupmesi daha iyidir.

  • duptıs  (07.01.17 15:02:07)
Aku soguk havalarda bosalır, bi 15 dk calismasi iyi olacaktir bnde yarin inip calistiricam, 2 sene once 3 gun calistirmadim ve aku bosaldi sonra ara dur elektrikci

  • eja  (07.01.17 15:27:21)
aku icin ben de calistirilmasi gerektigini duydum. peki bu her arabada oluyor mu yoksa genc arabalarda olmaz diyebilir miyiz

  • jedilance  (07.01.17 15:52:51)
Eski transporterde hiçbir işe yaramadı, akü bitti en sonunda, takviye attık, bimde o kablolar 15 lira ve şu sıra satışta olmalı, yoksa edinin.

  • kargn  (07.01.17 15:56:32)
Akü boşalmasın diye çalıştıracaksanız gerek yok. Arabanın rölantiden ve soğukta kısa bir süre çalışması da zararlı, silindirlerde tam yağlama olmaz. İlla çalıştıracaksanız biraz sürün.

Temizlik gerekir. Geçen hafta yağan Ankara karında ilk yağdığında temizlemedim, ikinci yağışta ise ilk yağıştan altta kalan kar buz olmuştu, yarım saat araba kazıdım. Özellikle sileceklerin olduğu kısımdaki ızgaraları temizleyin. Buz oluşuyor, silecekler çalışmıyor, fıskiyeler su atmıyor. Kaporta üzerindeki kar sürdükçe düşer zaten.
  • kaportaci mahmut  (07.01.17 16:57:58)
Kar dursun da biraz ilgileneyim keratayla.

  • six packsiz  (07.01.17 17:09:57)
arabanın üstündeki ve lastiklerin etrafındaki karı temizleyin,
yerinden çıkarmak mümkün değilse rölantide yarım saat vs çalıştırılabilir ama dizelse ısınmaz yine.
sileceklerin altına bişeyler koyabilirsin, donup yapıştığında sileceği çalıştırınca yırtılabiliyorlar.
  • sttc  (07.01.17 17:35:44)