Amatör astronomlara soruyorum? Çift yıldızlar hakkında?

Öncelikle aşağıdaki metinleri okuyunuz.

1. Metin Perseus takımyıldızındaki Algol ile ilgilidir.

Algol (β Per / Beta Persei) Kahraman takımyıldızı'nda bulunan parlak bir yıldız.

Perseus parselindeki 2. parlak yıldız olan Algol, Şeytan Başı veya Şeytan Yıldızı olarak da bilinir ve bir çift yıldızdır. Bu yıldızın yapısının anlaşılması gökbilim tarihinde önemli bir yer tutar. Biribiri çevresinde dönen çift yıldızların varlığı, bu sırada, bu tür yıldızların birbirlerinden madde çalması ve evrimlerini hızlandırması olayları Algol'ün parlaklık değişimlerinin 1667'den beri izleniyor olması ile mümkün olmuştur. O zamandan beri yürütülen düzenli gözlemlerde, yıldızın parlaklığı yaklaşık 3 günde bir (69 saatte bir) 1 kadirden fazla (2.5 - 3 kat) azalmakta ve bunun nedeni anlaşılamamaktaydı. Artık Algol'ün bir örten çift yıldız sistemi olduğunu biliyoruz. Sizde geceden geceye yapacağınız gözlemlerle bu değişimi gözleyebilirsiniz. İki yıldızın birden gözlenebildiği 60 saat boyunca yıldız 2. Kadirden görünecek. Daha sonra 10 saat kadar 3. Kadire sönükleşecektir. Bu sırada yıldızlardan biri diğerinin önünden geçerek, diğer yıldızın ışığını keser ve sistem önemli ölçüde sönükleşir. Ancak gözlem için ışığınazalması döneminin geceye tesadüf etmesi durumunun yakalanması gereklidir.

2. Metin Kraliçe Takım yıldızındaki Sih ile ilgilidir.

Kraliçe en çok tanınan ve en eski Takımyıldızlar'dandır. Büyükkepçenin görülemediği zamanlarda Kutupyıldızı'nı bulmakta da kullanılır. Samanyolunun içinde yerleşiktir. Grubun en parlak yıldızı Şedir ya da Şedar (arapça El Sadr göğüs demektir), 2. kadirden bir yıldızdır ancak parlaklığı 0.5 kadir seviyesinde değişiklikler gösterir. Kraliçenin betası Kaf'dır, 3.parlak yıldız olan Sih değişken bir çift yıldızdır ve parlaklığı 1.5 ila 3. kadir arasında değişir.

Soru 1: Perseusun Algol'u veya Kraliçe'nin Sih'indeki bu parlaklık değişimlerini gözleyebildiniz mi?Veya başka bir değişken yıldızdaki parlaklık değişimlerini?

Soru 2: 2 yıldır çıplak gözle gözlem yapıyorum. Gece göğünde ne nerde bilirim. 7x50 veya 10x50 dürbünle neleri görebilirim? Bana dürbün ne katar?

uzun süredir kullanamadığı nikon 10x50 action extreme dürbününe (satılık değil sadece uzun süredir gözlem yapamadığımı belirtmek istedim) bakıp bakıp iç çeken biri olarak 2. soruyu cevaplayayım; daha fazla yıldız görebilirsin elbette. bazı yıldız kümelerini de ayrıca. ay'ı detaylı görürsün biraz, jüpiter ve galileo'ları. bunların dışında benim ekleyebileceğim bir şey yok.

  • kisa bisey olsun istemistim  (06.01.17 03:23:45 ~ 03:24:57)