döviz anlık değişim grafikleri

bu grafikler nerden alınan bilgilere göre işleniyor?.internette baktıgımızda bir çok site değişimleri dogru şekilde anlık olarak göstermekte.Basitce bir örnekle birileri dolar alma talimatı veriyor ve bu talebin oldukça büyük olması sonucu doların degeri tl karsısında artıyor fakat bu kadar buyuk alım talebi tek bir banka ya da kurum uzerinden gelmedigine göre bu bircok kurumdan gelen dolar talebi nasıl bir sistemde işleniyor böylece kur saniyesinde yuklu miktarda artıp azalabiliyor ve ve biz bunu grafik olarak anında görebiliyoruz ?

Ingilizce varsa buradan: www.investopedia.com

Yoksa ozetle dunyadaki 10 buyuk banka kendi aralarindaki islemlere gore fiyat belirliyorlar. internette / forex platformunda (retail trader olarak) gordugun fiyatlar kullandigin brokerin veya internet sitesinin veri saglayicisinin calistigi bankalar arasinda bulabildigi en iyi fiyata tekabul ediyor. forex merkezi bir exchange uzerinde trade edilmedigi icin biraz karmasik bir durum. yani mesela sen gidip doviz burosunda doviz exchange islemi yaptiginda fiyati etkileyemiyorsun haliyle, o paranin banka sistemine girmesi lazim. bu sisteme girdikten sonra benzer islemlerin arz talep dengesini bozacak kadar yuklu olmasi lazim vs. piyasayi hareket ettirecek hacimler bankalarin yuklu musterileri (milyonlar bazen milyarlarca dolarlik islem yapan zenginler ve buyuk sirketler) tarafindan saglaniyor.
  • robokot  (04.01.17 22:50:54 ~ 22:52:32)
10 büyük banka diye bir şey yok.

bankaları ve finansal kurumları buluşturan platformlar var. en ünlüsü reuters matching. bloomberg bir diğeri. buna üye olan herkes fiyat girebiliyor. "interbank" denen serbest piyasa burada şekilleniyor. eurusd gibi popüler paritelerde binlerce banka aynı anda fiyat giriyor. dolar/tl'de ise kabaca 30-40 banka olabiliyor (sınır yok, oyuncu sayısı o kadar). bunların girdigi alış-satış fiyatları sürekli ufak ufak oynuyor ve buradaki fiyat ekranlara "dolar fiyatı" olarak yansıyor. merkez bankasının günlük açıkladığı kurlar da buradan alınan saatlik ortalamalarla hesaplanıyor.

örnek ekran: financial.thomsonreuters.com

aksi bir tutar girilmediği sürece işlem emir tutarı: 1 milyon
  • 507  (04.01.17 23:43:38 ~ 23:44:30)